AMATEM polikliniğine başvuran opiyat kullanım bozukluğu tanılı hastalarda intihar davranışı ve etki eden faktörler
Suicide behavior and effective factors in patients with diagnosis of opioid use disorders who apply to AMATEM clinic
  1. Tez No: 615919
  2. Yazar: İPEK BUSE GÜZELCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT KADRİ GÜLTEKİN, DR. MUHSİN KORAY KILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh ve Sinir Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Alkol ve madde kullanım bozukluğu intihar riskini en çok arttıran psikiyatrik hastalıklar arasındadır. Madde kullanımı içinde opiyat kullanım bozukluğu ilk sıralarda yer almakta olup, genel popülasyona göre artmış intihar riskine sahiptir. Opiyat kullanım bozukluğu tanılı hastalarda önemli bir mortalite nedeni olan intihar, risk faktörlerinin değerlendirilmesi açısından önem taşımaktadir. Bu çalışmada opiyat kullanım bozukluğu tanılı hastalarda intihar davranışının sıklığı ve intihar davranışına etki eden sosyodemografik/ klinik özelliklerin saptanması amaçlandı. Yöntem: Çalışma SBÜ Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Amatem Polikliniği'ne 15 Nisan – 15 Temmuz tarihleri arasında başvuran ardışık 194 opiyat kullanım bozukluğu tanılı hasta ile yapılmış kesitsel bir çalışmadır. Katılımcılara sosyodemografik veri formu, madde kullanımı ve intihar davranışı veri formu, Beck Depresyon Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği , Beck Umutsuzluk Ölçeği, Barratt Dürtüsellik Ölçeği-11, SCID-V (DSM V Eksen 1 Bozuklukları İçin Yapılandırılmış Klinik Görüşme), Bağımlılık Profil İndeksi(BAPİ)- kısa formu ve İntihar Olasılığı Ölçeği uygulandı. Bulgular: Çalışmamızda opiyat kullanım bozukluğu tanılı hastaların %29.4'ünde intihar davranışı (%24.2'sinde intihar girişimi %5.2'sinde son bir hafta içinde intihar düşüncesi) saptandı. Kadın cinsiyet olması , opiyat ve madde kullanımına erken başlanması , ailede psikiyatrik öykü ve intihar davranışının bulunması, ek psikiyatik hastalık varlığı , çocukluk çağı örselenme yaşantısının olması intihar davranışı için risk faktörleri olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Alcohol and substance use disorders are among the psychiatric diseases that increase suicide risk the most. Opiate use disorder ranks first among substance use and has an increased suicide risk compared to the general population. Suicide, which is an important cause of mortality in patients diagnosed with opiate use disorder, is important for the evaluation of risk factors. In this study, it was aimed to determine the frequency of suicidal behavior and sociodemographic / clinical features affecting suicidal behavior in patients with opiate use disorder. Method: The study is a cross-sectional study conducted with 194 consecutive patients with opiate use disorder who applied to the Amatem policlinic of the SBU Erenköy Mental and Neurological Diseases Training and Research Hospital between 15 April and 15 July. Sociodemographic data form, substance use and suicide behavior data form, Beck Depression Scale, Beck Anxiety Scale, Beck Hopelessness Scale, Barratt Impulsivity Scale-11, SCID-V (DSM V Axis 1 Disorders Configure for Clinical Vision), Dependency Profile Index (BAPI) - short form and Suicide Probability Scale were applied. Results: In our study, suicidal behavior was detected in 29.4% of patients with opiate use disorder (suicide attempt in 24.2%, suicidal ideation in 5.2% in the last week).Being a female gender, early use of opiates and substances, having a family psychiatric history and suicidal behavior, presence of additional psychiatric illness, childhood traumatic experience were identified as risk factors for suicidal behavior.