Obstrüktif uyku apne sendromu ile gebelik komplikasyonları ilişkisi
  1. Tez No: 466983
  2. Yazar: İSMAİL SAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN ÜSTÜNYURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu çalışmada obstrüktif uyku apne sendromu (OUAS)'nun gebelik komplikasyonları ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve yöntem: Çalışmaya Ocak 2017 ile Mart 2017 tarihleri arasında Bursa Yükses İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, 18-45 yaş arası doğum (vajinal doğum veya sezeryan) yapmış, 500 hasta dahil edildi. Stop Bang anketi kullanılarak obstrüktif uyku apnesi sendromu (OUAS) açısından yüksek riskli olan hastalar tespit edildi. Anket sonucunda yüksek riskli saptanan kadınlar (Grup-1=OUAS+) ile yüksek riskli saptanmayan kadınlar (Grup-2=OUAS-) gebelik komplikasyonları açısından karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to evaluate the relationship between obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) and pregnancy complications. Materials and Methods: In the age range of 18-45 years, 500 patients who gave birth in Bursa Yüksek İhtisas Training and Research Hospital between January 2017 and march 2017 were included in the study. Patients with a high risk of OSAS were identified using the Stop Bang questionnaire. As a result of the survey, women with high risk (Group-1=OSAS+) and women without high risk (Group-2=OSAS-) were compared in terms of pregnancy complications.