Mycoplasma pneumoniae enfeksiyonu geçiren çocukların klinik laboratuvar ve radyolojik bulgularının değerlendirilmesi
Evaluation of clinical laboratory and radiological findings of children with mycoplasia pneumoniaa infection
- Tez No: 467001
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN HATİPOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Giriş ve Amaç: Mycoplasma pneumoniae enfeksiyonları küçük çocuklarda nadir olup sıklıkla subklinik enfeksiyon yapmaktadır. Hastalık çoğunlukla okul çağındaki çocuklarda görülüp 3-15 yaş çocuklarda toplumdan kazanılmış pnömonilerin %7-30'undan sorumludur. Damlacık yoluyla bulaş söz konusu olup enkübasyon süresi 1-3 haftadır. Çalışmamızda Hastanemiz Çocuk Kliniğinde takip edilen M. pneumoniae enfeksiyonu geçiren hastaların retrospektif olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Çocuk Kliniğimizde Ocak 2014 ile Aralık 2015 tarihleri arasında M. pneumoniae tanısı almış 102 olgu çalışma grubunu oluşturdu. Takip edilen M. pneumoniae enfeksiyonu tanılı hastaların klinik laboratuvar ve radyolojik bulgularını retrospektif olarak araştırmak amaçlanmıştır. Bulgular: Çalışmaya alınan olguların yaşları 1 ay ile 14 yaş arasında değişmekte olup ortalama yaş 6,94±3,12 yıldır.Olguların 52'si (%51) kız, 50'si (%49) erkektir. En sık başvuru şikayetleri %80,4 ile öksürük, %79,4 ile ateş ve %52,9 halsizliktir. Hastaların labarotuvar bulguları değerlendirildiğinde C-reaktif protein (CRP) pozitifliği %65,3, sedimentasyon yüksekliği %66,7, lökositoz %48 oranlarında saptanmıştır. Hastaların %56,9'unda raller, %13,7'sinde wheezing, %29,4'ünde ekspiryum uzunluğu, %6,9'unda büyümüş servikal lenf nodlarının klinik bulgulara eşlik ettiği bulunmuştur. En çok saptanan hastalığın %74,5 oranıyla pnömoni olduğu görülmüştür. Sonuç: Hastalarda M. pneumoniae enfeksiyonu düşünüldüğünde, ilk etapta lökosit, CRP, sedimentasyon ve akciğer grafisi tetkikleri istenmelidir. M. pneumoniae enfeksiyonunun tanısında özgüllüğü ve duyarlılığı en yüksek test serolojik testler olsa da tüm dünyada tanıda giderek önemi artan PCR testi, ülkemizde ve hastanemizde günlük pratikte kullanılmaya başlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction: Infections due to Mycoplasma pneumoniae are rare in young children and frequently in a subclinical course. The disease is mostly seen in school age children and is responsible for 7-30% of community acquired pneumonia in 3-15 age periods. It is spread by droplet inoculation and the incubation period is usually 1-3 weeks. In this study, the clinical laboratory and radiological findings of patients followed up in our clinic with M. pneumoniae infection were retrospectively analysed. Material and Methods: Between January 2014 and December 2015, 102 children were included with the diagnosis of M. pneumoniae infection. We aimed to retrospectively investigate the clinical laboratory and radiological findings of patients diagnosed with acute M. pneumoniae infection in our Pediatrics Department. Findings: The ages of the subjects were ranged from 1 month to 14 years and mean age was 6.94 ± 3.12 years. 52 (51%) patients were female and 50 (49%) were male. The most frequently documented complaints were cough, fever, and weakness (80.4%, 79.4%, and 52.9%, respectively). In laboratory work-up, high C-reactive protein (CRP) and erythrocyte sedimentation rate, and leukocytosis were detected in 65.3%, 66.7%, and 48% of the patients, respectively. It was found that 56.9% of the patients had rales, 13.7% wheezing, 29.4% difficulty breathing and 6.9% enlarged cervical lymph nodes. Pneumonia was the most common disease with a rate of 74.5%. Conclusion: In cases with suspected M. pneumoniae infection, leukocyte, CRP, sedimentation and chest X-ray should be studied for initial work-up. Although serologic assays are the most specific and sensitive test for the diagnosis of M. pneumoniae infection, getting increasingly important PCR test in the world should be used in everyday practice in our country and in our hospital.