Mycoplasma pneumoniae immunoglobulin m pozitifliği olan hastaların demografik, klinik,laboratuvar ve radyolojik olarak değerlendirilmesi
  1. Tez No: 819381
  2. Yazar: MELİKE OCAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL TANIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu çalışmada amacımız Mycoplasma pneumoniae IgM pozitif çocuklarda epidemiyolojik, klinik, laboratuvar ve radyolojik özellikleri değerlendirmektir. Gereç yöntem: Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 1 Ocak 2008 - 1 Haziran 2015 tarihleri arasında M. pneumoniae Ig M pozitifliği saptanan 0-18 yaş arası 244 hasta çalışmaya alındı. Bu hastaların klinik, laboratuvar ve radyolojik verileri retrospektif olarak incelendi. Hastalığın klinik seyrinin farklı olup olmadığını değerlendirmek amacıyla hastalar 5 yaş altı ve üstü olmak üzere iki gruba ayrıldı. Sonuçlar: M. pneumoniae IgM pozitifliği saptanan 244 hasta çalışmaya dahil edildi. Medyan yaş 80.5 ay (3-213 ay) idi. Hastaların hastaneye başvurduğu aylar en sık ilkbahar (% 33.2) ve yaz (% 31.9) mevsimleriydi. En sık hastaneye başvuru yakınmaları öksürük (% 84.7), ateş (% 57.4), halsizlik (% 18.9) idi. Hışıltı (p=0.01), oksijen saturasyon yüzdesi düşüklüğü (p=0.02) ve takipne varlığı (p=0.05), ekspiryum uzunluğu (p=0.001), retraksiyon (p=0.02), ronküs (p=0.02) varlığı 5 yaş altında daha sıktı. Ekstrapulmoner komplikasyonlardan 19 (% 7.7) hastada döküntü, 12 (% 4.9) hastada ensefalit, 6 (% 2.5) hastada artrit, 4 (% 1.6) hastada immün trombositopenik purpura, 4 (% 1.6) hastada Gullian-Barre sendromu vardı. Beş yaş altı hastalarda lökosit sayısı ve lenfosit yüzdesi, ≥ 5 yaş gruba göre istatistiksel yüksek saptandı. Eritrosit sedimentasyon hızı ve C-reaktif protein değerlerinde her iki yaş grubu arasında anlamlı fark bulunmadı. Akciğer grafi bulgularında, en sık peribronşiyal infiltrasyon ve segmental-lober konsolidasyon, en az hiler lenfadenopati saptandı. Hastaların 156'sına (% 63.9) makrolid grubu antibiyotiğin ampirik olarak başlandığı, 61'ine (% 25) seroloji sonucuyla başlandığı saptandı. Yorum: Ateş ve öksürük sürenin uzun olması, küçük çocuklarda hışıltı yakınmasının olması ve fizik incelemelerinde ekspiryum uzunluğu ve ronkus duyulması, radyolojik bulgu olarak segmenter-lober konsolidasyon varlığı M. pneumoniae enfeksiyonu için ipucu olabilir. Farklı yaş gruplarında ileri çalışmaların yapılması M. pneumoniae enfeksiyonunun epidemik karakterinin ve klinik özelliklerinin daha iyi anlaşılmasını, erken tanı ve uygun antibiyotik tedavisini sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study we aimed to evaluate the epidemiological, clinical, laboratory and radiological features of M. pneumoniae IgM positive children. Methods: This study included M. pneumoniae Ig M positive 244 children aged between 0 and 18 years at Dr. Sami Ulus Maternity and Children's Research and Education Hospital during January 2008 to June 2015. The clinical, laboratory radiological features were evaluated retrospectively. Patients were grouped by age: < 5 years of age and ≥ 5 years of age to consider different clinical features. Results: This study included 244 M. pneumoniae IgM positive patients. Median age was 80.5 months (3-213 months). A highest proportion of refering hospital was in autumn (% 33.2) followed by % 31.9 in summer. The most common onset symptoms were cough (% 84.7), fever (% 57.4) and weakness (% 18.9). We found that wheezing (p=0.01), decreased oxygen saturation (p=0.02), tachypnea (p=0.05), prolonged expiration time (p=0.001), retractions (p=0.02) and rhonchi (p=0.02) were more frequent in children 5 years or younger. Extrapulmonary manifestations of M. pneumoniae were observed as 19 (% 7.7) cases of skin rash, 12 (% 4.9) cases of encephalitis, 6 (% 2.5) cases of arthritis, 4 (% 1.6) cases of immune thrombocytopenic purpura, 4 (% 1.6) cases of Gullian-Barre syndrome. Compared with older 5 years group the levels of leucocyte and lymphocyte differential was found significantly higher in < 5 years old. We did not observe significant differences in erythrocyte sedimentation rate and C-reactive protein in both group. The most common radiological findings were peribronchial infiltration and segmental-lober consolidation and the least one was hiler lymphadenopathy. The 156 (% 63.9) of patients were treated with macrolides ampirically and 61 (% 25) of patients were treated according to serology results. Conclusion: Longer period of fever and cough, prolonged expiration time, wheezing and rhonchi in younger children, segmental-lober consalidation in radiography could be clue for M. pneumoniae infection. Further studies in different age groups can facilitate to understand epidemic characteristics and clinical features of M. pneumonia infection that will provide early diagnosis and appropriate treatment.