Akut pankreatitte hastalığın şiddetinin öngörülmesinde kullanılan şiddet skorlarının korelasyonu ve şiddetin nrs 2002 ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Correlation of severity scores of acute pancreati̇ti̇s used in predicting severity and correlation of severity nrs 2002 used i̇n nutri̇ti̇onal status
  1. Tez No: 467000
  2. Yazar: ZIYA IMANOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA BASAT, UZMAN SENEM ERTİLAV ATAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
AMAÇ Akut pankreatitin nasıl seyredeceğini önceden tahmin etmek için bir çok skorlama sistemleri ve biyokimyasal markerler geliştirilmiştir. Atlanta sınıflamasına göre şiddetin diğer skorlama sistemleriyle ve skorlama sistemlerinin birbiriyle korelasyonunu göstermek ve beslenme durumunun değerlendirilmesinde kullanılan NRS2002 ile şiddetin arasındaki ilişkiyi göstermek amacıyla bir çalışma planladık. MATERYAL VE METOT 1 Kasım 2016 ve 31 Şubat 2017 tarihleri arasında hastaneye yatan 18-75 yaş aralığındaki AP hastalarını çalışmaya aldık. AP önce Atlanta sınıflandırmasına göre sınıflandırıldı. Hastaların yatışının ilk 24 saatinde BISAP, APACHE2 skorlarına, 48.saatde RANSON, GLASGOW skorlarına, CRP ve PCT ve NRS2002 skoruna bakıldı. Bakılan skorlamalar arasında korelasyona bakıldı. BULGULAR Çalışma 44'ü Erkek (%44), 56'sı kadın (%56) olmak üzere toplam 100 olgu ile gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND Many scoring systems and biochemical markers have been developed to predict how the acute pancreatitis will progress.We planned a study to show the relationship between NRS2002 and severity, and the correlation of severity with other scoring systems and scoring systems with nutritional status. METHODS Between November 1, 2016 and February 31, 2017, we took AP patients up to 75 years of age hospitalized. The AP was classified according to the Atlanta classification. BISAP, APACHE2 scores, RANSON, Glasgow scores, CRP and PCT, and NRS2002 scores were measured during the first 24 hours of hospitalization. Correlations between the scorings were looked at.