Masif ve lamine ahşabın durabilitesi ve mekanik özelliklerine ortam şartlarının etkisi
Durability of timber and laminated timber and the effects of environmental conditions on its mechanical properties
  1. Tez No: 467048
  2. Yazar: TUĞBA GÜLFEM KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ERKAN KARAGÜLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Masif ahşap iç yapısından dolayı ortotropik bir malzemedir. Yani ahşabın fiziksel ve mekanik özellikleri, boyuna, radyal ve teğetsel yönde farklılık göstermektedir. Ahşabın çalışması, nem karşısında şişmesi ve sıcaklık karşısında büzülmesi üç yönde farklılık göstermektedir. Ahşap en fazla teğet yönde, daha sonra radyal yönde en az da boyuna yönde çalışmaktadır. Bu nedenle dayanım ve elastisite modülü de üç yönde değişmektedir. Bu çalışmada malzeme ile ilgili daha fazla çalışma yapılmasına karar verilerek deneysel ve teorik olarak masif ve lamine ladin ahşabın ortam şartları karşısındaki durabilitesi incelenmiş ve bu şartların mekank özellikleri üzerindeki etkisi ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Massive wood is an orthotropic material due to its internal structure. In other words, the physical and mechanical properties of wood show variance in lengthwise, radial and tangential direction. Dimensional change in wood, swelling with moisture and shrinkage due to heat shows difference in three directions. Wood shows dimensional change mostly in the tangential direction, less in the radial direction and least in the longitudional direction . Therefore, the resistance and elasticity modules also change in three directions. In addition, different kinds of wood also show differences in dimensional change due to their different cell types. Properties of wood such as its specific weight, proportion of summer wood, grain direction, grain angle, and knots also affect its durability properties. In this study it was decided to carry out further studies on the material and experimental and theoretically, the durability of the massive and laminated spruce woods against the ambient conditions was investigated and the effect of these conditions on the mechanical properties was revealed.