Çapraz lamine ahşabın strüktürel kullanımının ve performans özelliklerinin incelenmesi
Examination of cross laminated timberin terms of structural use and performance features
  1. Tez No: 635639
  2. Yazar: EBRU ŞANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLHAN VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 454
Özet
Çapraz lamine ahşap (CLT); belirli sayıdaki masif ahşap katmanların genellikle birbirine dik gelecek şekilde üst üste yerleştirilip yapıştırılmasıyla oluşan, endüstriyel ve sürdürülebilir yapı malzemesidir. İlk olarak 1990'lı yılların ortasında Avrupa'da geliştirilmiş, 21. yüzyılda yapı alanında beton ve çeliğe alternatif bir malzeme olarak ahşap endüstrisinin gelişiminde önemli rol almıştır. Üstün boyutsal stabilite ve mukavemet, esnek tasarım, hızlı montaj, daha az iş gücü, daha hızlı proje teslimi ve etkin maliyet sağlayan CLT yapı malzemesi; sağlıklı iç ortam, düşük karbon ayak izi ve uzun ömürlü geri dönüştürülebilir bir malzeme olarak çevresel avantajlar sunmaktadır. Dış yüklere ve sismik kuvvetlere karşı yüksek dayanım sağlayan CLT yapı malzemesinin ısı ve su yalıtımı, yangın dayanımı, akustik performansı da yüksektir. Bu çalışmanın başlıca amaçları; CLT yapı malzemesinin özelliklerini ortaya koyarak strüktürel kullanımına dikkat çekmek, sürdürülebilirlik ve performans açısından avantajlarını değerlendirmek, Türkiye'de uygulama alanlarına ve olanaklarına yön vererek endüstriyel ahşap üretiminin gelişebilmesine katkıda bulunmaktır. Bu amaçlar doğrultusunda, çalışma kapsamında seçilen 50 örnek yapı analiz edilmiştir. Yapılan çalışmalar ve analizler sonucunda; CLT'nin genelde yapı elemanı olarak duvar, döşeme, merdiven ve şaftta kullanıldığı; CLT panel yapım sistemiyle 10 kata kadar, hibrit yapım sistemiyle birlikte 24 kata kadar yapı inşa edilebileceği; malzemenin sürdürülebilirlik ve performans açısından olumlu etkiler ortaya koyduğu sonuçlarına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cross-Laminated Timber (CLT); is industrial and sustainability building materials that a certain number of solid wood layers is consisted by gluing placed on top of each other generally the way of perpendicular to each other. CLT, was first developed in Europe in the middle of the 1990s and played a significant devolepment of wood industry role as an alternative material to concrete and steel the field of building site in 21 the st century. CLT building material providing high dimensional stability and resistance, elastic design, rapid assembly, lesser labour, quicker project delivery and cost effective; it presents environmental advantages as a material healthy indoor environment, low carbon footprint and long-life recyclable. As well as, it shows as a construction material that high thermal and moisture insulation, fire resistance, acoustic property, high strength against external loads and seismic force against flexibility. The main purposes of this study are; to draw attention to structural use by revealing properties of CLT construction material, to evaluate its advantages in terms of sustainability and performance, to conntribute that industrial wood production can develop by giving direction to field of application and potentiality. In accordance with this purposes, 50 sample construction selected within scope of studying were analyzed. As a result of studies and analyzes conducted; it was concluded that CLT is used usually as the construction building in wall, floor, stairs and shaft; the building can be built with CLT construction building systems up to 10 floors and hybrid construction building systems up to 24 floors; positive effect revealed in terms of material of sustainability and performance.