The use of dredged materials for road fill and the characteristical analysis of treated materials
Dip tarama malzemelerinin yol dolgusu için kullanımı ve iyileştirilmiş malzemelerin özellikleri
- Tez No: 467106
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERRAK TEYMÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zemin Mekaniği ve Geoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmada, dip tarama malzemelerinin çeşitli katkılar ile iyileştirilerek yol dolgusunda yeniden kulanım potansiyeli araştırılmıştır. Yapılan deneysel çalışmalarda iki farklı bölgeden temin edilmiş ince daneli dip tarama malzemeleri kullanılmıştır. Dip tarama malzemeleri İstanbul ilinin Tuzla bölgesinin iki farklı konumdan elde edilmiştir. Bu numuneler sırası ile Dtm-1 ve Dtm-10 olarak adlandırılmıştır. Kirlilik barındırmayan dip tarama malzmelerinin temel zemin özellikleri belirlenmiştir. Dip tarama malzemelerinin düşük mühendislik özelliklerinden dolayı, hidrolik katkılar bu özellikleri iyileştirmek için kullanılmıştır. Katkı malzemesi olarak kireç ve çimento seçilmiştir. Yol dolgusunda kullanım için optimum katkı oranınını bulmak için karışımlar her bir katkı malzemesi için 3 farklı yüzde de hazırlanmıştır. Karışımlarda ki kireç ve çimento oranları önceki çalışmalar, ulusal ve uluslaarası yönetmelikler göz önüne alınarak belirlenmiştir Doğal haldeki dip tarama malzemeleri ağırlıkça %2, %4 ve %6 oranında kireç ile karıştırılmıştır. Çimento ise %5, %10 ve %15 oranlarında doğal malzeme ile karıştırılmıştır. Oluşturan karışımlar ve saf haldeki dip tarama malzemeleri üzerinde Atterberg limiti testleri, minyatür kompaksiyon testi ve serbest basınç deneyi gerçekleştirilerek tarama malzemesinin mühendislik özellikleri üzerinde ki değişimler ve yol inşaatında potansiyel kullanımı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on investigating the mechanical properties of dredged materials, examining the impacts of lime and cement treatment on the engineering properties of dredged material and evaluating the suitability of treated dredged materials for beneficial use in different layers of road construction. Two different noncontaminated fine grained dredged material is used for the experimental studies. They were obtained from different regions of Tuzla, İstanbul. Thet are called as Dtm-1 and Dttm-10. Due to the poor mechanical properties of dredged materials, hydraulic binders were used to enhance mechanical properties of samples. Lime and cement were selected for to enhance the engineering properties of dredged material. Mixtures were preapered at three different contents of hydraulic binders to find optimum content for beneficial use in road construction.