Investigation of beneficial use of Turkey's marine dredged materials in landscaping by a chemical approach: Manufactured topsoil example
Türkiye'nin deniz dip tarama malzemelerinin peyzaj düzenlemesinde faydalı kullanımının kimyasal bir yaklaşımla incelenmesi: İyileştirilmiş yüzey toprağı örneği
- Tez No: 479201
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL YENİSOY KARAKAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Ziraat, Çevre Mühendisliği, Chemistry, Agriculture, Environmental Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 318
Özet
Bu çalışmanın amacı, ülkemizdeki deniz dibi tarama malzemelerinin (DTM) çevre düzenlemelerinde iyileştirilmiş yüzey toprağı olarak kullanımının teknik, çevresel ve ekonomik açıdan araştırılması ve ulusal bazda yürütülen sınırlı sayıdaki faydalı kullanım alternatiflerinin yaygınlaştırılmasıdır. On beş farklı örnekleme noktasından alınan DTM'lerin karakterizasyonu belirlenmiş; analiz sonuçları“Atık Yönetimi Yönetmeliği (AYY)-EK 3B”ve“Atıkların Düzenli Depolanmasına Dair Yönetmelik (ADDDY)-EK 2”limit değerleri ile kıyaslanmıştır. Ayrıca, DTM'ler“Evsel ve Kentsel Arıtma Çamurlarının Toprakta Kullanılmasına Dair Yönetmelik (EKAÇTKY)-EK IIB 'ye göre değerlendirilmiştir. DTM'lerin iyileştirilmiş yüzey toprağı olarak çevre düzenlemelerinde kullanımına yönelik laboratuar ölçekli çalışmalar gerçekleştirilmiştir. İyileştirilmiş DTM'ler, torf ve doğal gübre kullanılarak üç farklı oranda (%33, %50, %67) yüzey toprağı örnekleri hazırlanmış, söz konusu toprak örneklerine ilk olarak çim tohumu ekilerek altı ay boyunca bitki gelişim performansları izlenmiştir. Yapılan değerlendirme sonucunda, DTM'lerin çevreye herhangi bir olumsuz etkisi olmadan yararlı bir yüzey toprağı olarak belediyelerin çevresel düzenlemelerinde çim yetiştiriciliğinde kullanılabilecekleri saptanmıştır. Diğer taraftan, DTM'lerle hazırlanan yüzey topraklarının fiziko-kimyasal yapıları nedeniyle mevsimsel dış mekân süs bitkisi yetiştirilmesine teknik açıdan uygun olmadıkları sonucuna varılmıştır. DTM'lerin laboratuvar ölçekli yıkama-eleme deneyleri kapsamında, yıkama atıksularının karakterizasyonu ve yönetimi gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, laboratuar ölçekli DTM yıkama-eleme çalışmalarını yansıtacak şekilde teorik olarak ”DTM ön işlem tesisi" tasarımı yapılmıştır. Son olarak, DTM'lerin her bir yönetim seçeneği ile ilgili maliyet analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this work is to investigate the usability of marine dredged materials (DMs) in our country as manufactured topsoil (MT) in the landscaping applications in terms of technical, environmental and economical aspect and to provide the generalization of limited number of beneficial use alternatives conducted on the national base. Within the context of the characterization of DMs were investigated. The analysis results were compared pursuant to“Waste Management Regulation (AYY) App. 3B”and“Regulation on the Landfilling of Waste (ADDDY)-App. 2”limit values. Besides, DMs were assessed pursuant to“Regulation on Use of Domestic and Urban Treatment Sludge in Soil (EKAÇTKY)-App. IIB”. Laboratory-scale studies on DM samples were carried out for the utilization of DMs as MT in landscaping works. MT samples were prepared in three different ratios (33%, 50% and 67%) with improved DM, peat and manure. Grass growth performances were followed during six months period by planting lawn seeds into the related topsoil samples at first. The results showed that improved DMs can be beneficially used as MT in municipality's landscaping applications without any adverse effects to the environment. Then, outdoor ornamental plants were also planted into MT samples However, it is seen that MTs prepared by DMs are technically not feasible for growing outdoor ornamental plants due to their physico-chemical structures. As a part of laboratory-scale washing-sieving experiments of DMs, characterization and management of DM's washing were performed. Besides, design of“DM pre-treatment plant”were made theoretically. Finally, cost analysis of each management options of DM was conducted.