Heavy duty engine mount adding with sensitivity analysis approach
Ağır hizmet tipi araçlarda eklenen fazladan motor askısının dinamik olarak incelenmesi
  1. Tez No: 467150
  2. Yazar: HAKAN AYAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATA MUGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine ve Uçak Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Katı Cisimlerin Mekaniği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Otomobillerde ve ağır yapı araçlarında tireşim ve gürültü karakteristiği bakımından söz sahibi olan en kritik parça motordur. Motor araçların türlerine göre faklılık göstermektedir. Ağır yapı araçları otomotiv dünyasında yaygın olarak kullanılmaktadır. Güç aktarma organları olan bu motor, şanzıman, aks, driveline askı sistemleri dediğimiz sistemler üzerinden araç kısmına bağlanmaktadır. Çok farklı şekillerde bağlanabildlikerinden çalışma karakterisitikleri de birbirlerinden farklı olmaktadır. Bu tez çalışmasında yapılan bir şanzıman değişikliğinin sistem üzerinden dayanımına negatif etki yaptığı görülmüş ve bu durumda şanzıman mountları kullanılarak hata giderilmiştir.Bu durumun ses, gürültü ve titreşim bakımından etkisi icelenmiştir. Üzerine gelen şanzıman askısı ile birlikte artık sistem 6 askılı bir sisiteme dönüşmüştür.Tezimde dönüşen ve üzerinde bulunan 6 askılı sisitemin aynı dayanın kriterlerine sahip olup sadece ses, gürültü ve titreşim seviyelerinden optimizasyona gidilmiştir. Bu durumu görebilmek adına FEM modeli kurulmuştur. Kurulan bu model testlerle ve analizlerle korele edilmiştir. Giriş bölümünde ses, titreşim ve gürültü seviyelerine motor şanzman askı sisitemlerinin etkileri ve ortaya çıkan sonuçlar ele alınmıştıtr. Bu bölümdeki askı sistemleri kaynaklı komfor etkileyici durumlar kaynak izlediği yol ve yol açtığı sonuçlar olarak bakılmıştır. İkinci bölümde ise teorik olarak çok serbestlik dereceli sistemler üzerinde frekans cevabı analiziyle ilgli denklemler çıkartılmıştır. Çıkarılan bu denklemler çözdürülen analizlerin altyapısını oluşturmaktadır. Üçüncü bölümde ise analizsel olarak teste gerek kalmadan sonlu elemanlar sonucumuzun daha önce yapılmış olan testler ile aynı cevabı vermesi sağlanmıştır. Bu yapılırken öncelikle sonlu elemanlar modelimizin on temel fiziksel özelliği test yöntemiyle tuturulmuştur. Bu on ifziksel özellik ise şunlardır. Kütlesi, üç eksen için olan ağırlık merkezi yeri, altı serbestlik derecesinde atalet değerleridir. Yapılan tesler ise modelin temel modları, frekans cevabı analizleri ve tam gaz verilerek ölçüm alınan manevra durumudur. Bütün bu test sonucları, test yapılan sisitemle aynı durumada analiz edildiğinde aynı sonucu verecek durumda olmuştur. Dördüncü bölümde ise korele olarak gördüğümüz sonlu elemanlar çözümümüzde farklı farklı şanzıman askı tipi deneyerek hali hazırda bulunan sistemden daha iyi bir çözüm bulunma yoluna gidilmiştir. Yapılan analizler testte uygulanan ve hayata geçen kısımların bilgisayar simulasyonları olmuştur. Bu durumda en iyi tasarım seçilmiş ve eskisine göre daha iyi olduğu kısımlar belirtilmiştir. Beşinci bölümde de sonuçta elde edilen durum ve sonlu elemanlar modelinda daha ne geliştirilebilirdi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In automotive world most dominant part is the powertrain of the vehicle which are engine, transmission, and other subsystems. Heavy duty vehicles are commonly used in automotive world. As mentioned before this powertrain elements like engine, transmission, asks, driveline are attached the vehicle. Which can diverged different ways. In this thesis the transmission change affect is investigated because system has some durability issues. For the reason way, our team investigate the noise, vibration and harshness (NVH) characteristics of the current system. While adding a new mount system has a two new path for structural borne vibration. In this thesis I will optimize the current model for better results. For this reason I need a accurate model for seeing different designs affect. In the first chapter of the thesis mounts NVH error states are investigated. These error states investigated different perspective which are source, path, and response. Which will help us to understand the cause and effects. In the second chapter of the thesis theoretical background of the multi degrees of freedom system frequency response functions are described. In order to understand the background of the calculation we need to prove it. In the third chapter of the thesis correlation methods are developed for the finite element method solutions (FEM). Because if we want to see the difference in different model we need to do this. While doing this we correlated the ten physical properties which are mass, center of gravity and for six degrees of freedom (DOF) inertia values. After these correlation studies we can thrust our model for better solutions. In the fourth chapter of the thesis correlated model is compared with the test results. Solutions are nearly same. After correlation proved we optimized the transmission mounts with this model. Different types of designs are tried. Choosing new model is investigated with the what is different with current model. In the last chapter of the thesis final design solutions are showed. Furthermore, what can we will be better was discussed.