Dövme yöntemiyle üretilen bazı otomotiv parçalarında görülen kalite problemleri ve bu problemlerin minimize edilmesi
Quality problems which have seen in some automotive parts produced by forging method & minimizing this kind of problems
  1. Tez No: 467169
  2. Yazar: GÖKSAN BECER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ERCAN AÇMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Dövme ile üretim metodu çok eski dönemlerden beri kullanılmakta olan yaygın bir üretim metodudur. Dövme tesisleri genellikle uçak, otomotiv, savunma sanayisi gibi birçok alanda kullanılmak üzere parçalar üretmektedir. Bu tezde de otomotiv sanayisi için üretilen parçalar üzerinde durulmuş ve bu parçaların üretiminde görülen hatalar tek tek ele alınmıştır. Aynı zamanda Dövme-Isıl işlem analiz programı ile de parçalar üzerinde birçok simülasyon gerçekleştirilmiş ve bu simülasyonlardan elde edilen en efektif sonuçlar tezde yansıtılmıştır. Üretim tesislerinde müşteri memnuniyetini ve kaliteyi aynı anda sağlayabilmek için en önemli iki parametre minimum maliyet ve maksimum kalitedir. Bu sebeple hataların basamak basamak analiz edilip tek tek ele alınmasıyla hem maliyet düşürülmüş hem de simülasyonlar yardımıyla yapılan optimizasyonlarla da en efektif sonuç elde edilmesi amaçlanmıştır. Kapsam olarak öncelikle dövme prosesi ve kalıpla ilgili çeşitli bilgiler verilmiş, daha sonra da dövme işlemini gerçekleştiren makineler tanıtılmış ve dövmede görülen tüm hata türleri anlatılmıştır. Daha sonra da ilgili parçaların üretim basamakları, üretimi esnasında öngörülen hatalar ve çözümleri, bunların derecesi ile bu hataların oluşmaması için uygulanan kontrol yöntemleri ve en efektif üretimin gerçekleşmesi için uygun simülasyonlar yardımıyla parametreler ve tahmini hatalar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Forging production method is a common method of production which has been used since ancient times. Forging facilities usually produce parts for use in many areas such as aircraft, automotive, defense industry. In this thesis, the parts produced for the automotive industry are discussed and the mistakes in the production of these parts are handled one by one. At the same time, many simulations were performed on the poar with the forging-thermal analysis program and the most effective results obtained from these simulations were reflected in the thesis. The two most important parameters in order to provide customer satisfaction and quality at the production facilities are minimum cost and maximum quality. For this reason, it is aimed to obtain the most effective results with optimizations made by simulations with the cost reduced by analyzing the faults step by step and handling them one by one. First of all, various information about the forging process and the mold were given, then the machines for performing the forging process were introduced and all kinds of faults seen in the forging were explained. After the theoretical narration, parameters and estimated errors were determined with the help of the production steps of the relevant parts, the errors and solutions predicted during the production, the control methods applied to prevent these errors and the most effective production, and appropriate simulations.