Açık kaynaklı bütünleşik çoklu eklenti yöneticisi tasarımı ve uygulaması
Design and implementation of an open-source integratedmultiple plugin manager
- Tez No: 800580
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÖZGÜR DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Açık kaynak yazılımı (Open Source Software-OSS), pragmatik olarak yazma kolaylığı ve hibrit çalışmayı desteklemesiyle dünya çapında geliştirici desteği edinerek tescilli yazılımlara uygun bir alternatif olma yolunda hızla ilerlemektedir. OSS'nin bir sonucu olarak birçok yenilikçi iş modeli ve yeni iş fırsatları ortaya çıkmış, pek çok yazılım kendini bi yönde yenilemeye başlamıştır. OSS yüksek teknoloji ve diğer endüstrilerdeki iş modellerinde kritik bir rol oynamaktadır. Bu yapıda geliştirilen yazılımlar ulaşılabilirlik anlamında dünyanın her noktasında bir kullanıcı edinebilmekte ve bu oranda da geri dönüşlerle geliştirilmesine devam edebilmektedir. Bu geri dönüşlerin yanı sıra geliştirici pozisyonundakiler aynı zamanda eksik gördükleri hususları hızlıca düzeltebilmekte veya yeni özelliklerle desteklemektedirler. Bu modelin kullanıldığı bir alan da coğrafi bilgi sistemleri (CBS) yazılımlarıdır. CBS, coğrafi bilgilerin (objelerin nerede olduğu) onları açıklayıcı bilgilerle (objelerin ne olduğu) ilişkilendiren bilgisayar yazılımlarıdır. Gördükleriminiz nerede olduğunu gösteren düz kağıtların (haritaların) aksine bir çok bilgi katmanı sunabilmektedir. CBS tabanlı bir haritanın kullanımı kağıt bir haritadan çok daha zor değildir. Kağıt haritalarda objeleri temsil eden şekiller, çizimler, temsili geometrik şekiller bulunurken; CBS tabanlı bir haritada da mesela şehirleri temsilen noktalar, yolları ve dereleri temsilen çizgiler, gölleri temsilen poligonlar kullanılmaktadır. Hayatımızın her alanında kullanılan bu nesnelere ait bilgilerin saklanması ve gösterimi de hemen her alanda büyük önem taşımaktadır. QGIS, Open-Source Geospatial Foundation (OSGeo)'a ait dünyanın en popüler ücretsiz coğrafi bilgi sistemleri yazılımıdır. Bu yapının başlıca güçlü yanları olarak eklentiler sayesinde farklı amaçlara dönük araçların oluşturulması ve dahil edilmesi, bunun yanında sürekli büyüyen bir kullanıcı ve geliştirici toğluluğunun bulunmasıdır. QGIS eklenti geliştirme olanakları ve geniş kullanıcı kitlesiyle bu alanda çalışanlara kendilerine ait araçların oluşturulmasına imkan tanımaktadır. Günümüzde QGIS gibi programların lisans veya lisansüstü seviyelerde yalnızca hazır araçlarını kullanıma dönük eğitimler verilmektedir. Halbuki farklı disiplinlerde verilen eğitimlerin teorik bilgisinin yazılımla harmanlanarak ihtiyaçlara dönük hazır araçlar oluşturulması; alınan eğitimleri somut ürünlere dönüştürerek kalıcı hale getirilmesini sağlayacaktır. QGIS bu kapsamda geniş kullanıcı kitlesi, kolay öğrenilebilir ve uygulanabilir geliştirme desteği, kapsamlı uygulama programlama arayüzü (API) dökümanıyla büyük fırsat sağlamaktadır. Bu tez kapsamında CBS eğitiminde eklenti geliştirmenin nasıl ve hangi ortamda oluşturulabileceğine bir örnek hazırlanmış, her eğitim aşamasında bu platformda iyileştirme ve geliştirme yapmak isteyen insanların sürekli desteğiyle yaşayan ve öğreten bir uygulama ortaya çıkması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Open source software (OSS) is on its way to becoming a viable alternative to licensed software, gaining worldwide developer support with its pragmatic ease of coding and supporting hybrid work. As a result of OSS, many innovative business models and new business opportunities have emerged, and many software have begun to renew themselves in one direction. OSS plays a critical role in business models in high-tech and other industries. The software developed in this structure can acquire a user in every part of the world in terms of accessibility and can continue to be developed with feedback at this rate. In addition to these feedbacks, those in the developer position can also quickly correct the missing points or support them with new features. Another area where this model is used is geographic information systems (GIS) software. GIS is computer software that associates geographic information (where objects are) with descriptive information (what objects are). Unlike plain papers (maps) that show where what you see, it can offer many layers of information. A GIS-based map is not much more difficult to use than a paper map. While there are figures, drawings, representative geometric figures representing features in paper maps; in a GIS-based map, for example, points are used to represent cities, lines to represent roads and streams, and polygons to represent lakes. Storing and displaying the information of these objects used in all areas of our lives is of great importance in almost every area. QGIS is the world's most popular free geographic information systems software owned by the Open-Source Geospatial Foundation (OSGeo). The main strengths of this structure are the creation and inclusion of tools for different purposes thanks to plugins, as well as the presence of an ever-growing community of users and developers. With its plugin development possibilities and wide user base, QGIS allows those working in this field to create their own tools. Today, only ready-made tools of programs such as QGIS are provided at undergraduate or graduate levels. However, creating ready-made tools for the needs by blending the theoretical knowledge of the trainings given in different disciplines with the software; It will ensure that the trainings received are made permanent by transforming them into tangible products. In this context, QGIS provides a great opportunity with its wide user base, easy-to-learn and applicable development support, and comprehensive application programming interface (API) documentation. Within the scope of this thesis, an example of how and in which environment plugin development can be created in GIS education has been prepared, and it is aimed to create an application that lives and teaches with the continuous support of people who want to improve and develop on this platform at every education stage. Scientific, technological and social developments experienced on a global scale also increase expectations from educational activities given in schools. Especially the rapid developments in social life make it a necessity to raise individuals who can keep up with these developments. This situation makes it necessary for students to be at the center of the learning action from the passive receiver position in educational activities. In the human profile that society needs in the face of developments where living conditions become more complex; self-confidence, striving for knowledge, internalizing the acquired knowledge, producing different solutions to problems, approaching facts and events with a unique perspective, contributing to society by being aware of social responsibility, etc. qualities stand out. The view that education consists of learning pages of information that teachers have written and memorized is now outdated and has lost its value. The biggest deficiency of the traditional learning of education, in which the teacher is at the center, is that the learner memorizes existing knowledge, theory, principles and generalizations as they are and expects the learner to repeat them in the same way. One of the important problems experienced in the Turkish education system is that the rote learning is still respected. With rote learning and practices, students' innate curiosity to know is blunted; people who lack human skills such as wondering, thinking, researching, accessing information, structuring information and using information are raised. It is impossible for societies composed of such people to keep up with global developments. Active learning is any teaching method that engages students in the learning process. In the traditional learning method, the flow of information is one-way from the teacher to the student, whereas in active learning, communication is two-way. In order to ensure active learning, at least one of the various techniques such as project or problem-based learning, cooperative learning or inquiry-based learning should be applied. Although there are contradictions with traditional education methods and there may be various administrative and technical obstacles in front of its implementation in practice, increasing the communication between the teacher and the learner can be beneficial for both parties. Thus, while students have the opportunity to apply and even develop today's developing technology, academicians have the opportunity to follow the rapidly developing and changing technology more closely. There are scientific studies supporting that active learning positively affects course success, especially in the fields of science and engineering. The fact that QGIS plugins are writable in python allows users of all levels to adapt. Python can meet the needs of software developers thanks to its easy coding and wide library options. Thanks to the plugins, the actions that the user aims to do are completed by being guided by certain steps. According to the purpose of these directions, it is of great importance for the software developer to prepare a userfriendly user interface. The software developer will learn how to transfer the knowledge gained through user interface development to the process steps in the simplest and most effective way. Because the user interface is a screen that can be used by users of all levels. As a result, the user interface should be able to respond to the needs of this user scale. In order to do this, the software developer must have a good command of the subject in the theoretical and practical field. Each feedback will teach the developers new things, but also the plugin will get better. Thanks to its open source software, it is possible to develop on different tools simultaneously. Any errors or improvements seen will become part of the training in the process. In this way, software developers will be familiar with the problems they may encounter in business life. Thanks to the solutions brought to these problems, the ability to cope with the problems will be gained. On the other hand, the geomatics engineers of the future will have realized early on the innovations they can add to the sector thanks to the training they have received. In fact, since they have a platform where they can overcome these deficiencies, they will be able to bring solutions on the subject.