2-D hydrodynamic modeling of İmranlı dam break and flood propagation comparison using different remotely sensed geometric data
İmranlı baraj yıkılmasının 2B modellenmesi ve taşkın yayılımının farklı uzaktan algılama ürünü geometrik veriler kullanılarak karşılaştırılması
- Tez No: 822773
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇEN UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bir baraj yıkılmasının mansaptaki sonuçları, St. Venant veya difüzyon dalgası denklemlerini dikkate alarak suyun akışını iki yönde simüle edebilen 2-boyutlu kararsız hidrodinamik modelleme ile analiz edilebilmektedir. Bunun için çalışma alanının detaylı geometrik verisi, arazi kullanımı verisi ve baraj yıkılması sonucunda meydana gelen hidrograf gerekmektedir. Bu çalışmada, HEC-RAS.v6 kullanılarak farklı uzaktan algılama geometrik verilerinin 2B hidrodinamik modellemedeki etkileri değerlendirilmektedir. Bu metodoloji, membaında su temini amacıyla kullanılan bir baraj yer alan Türkiye'de bulunan Sivas İli'nin İmranlı İlçesi için uygulanmıştır. Baraj yıkılma hidrografı; rezervuarın tamamen dolu olduğu bir zamanda, 500 yıl tekerrürlü bir taşkın debisinin rezervuara girmesi ve barajın üzerinden aşarak yıkılmaya sebep olması senaryosu ile modellenmiştir. Manning pürüzlülük değerleri 10 m çözünürlüklü uydu ürünü ESA-WorldCover arazi kullanım haritası kullanılarak belirlenmiştir. Model iki tane Dijital Yüzey Modeli ve iki tane Dijital Yükseklik Modeli kullanılarak test edilmiştir: LIDAR DSM, HGM DSM, ALOS-PALSAR DEM ve SRTM DEM. Yüksek çözünürlüklü olan LIDAR verisi sadece ilçe merkezini kapsaması nedeniyle diğer veri setleriyle mozaiklenerek kullanılmıştır. Böylece, çalışmada yüksek ve düşük çözünürlüklü verilerin birleştirilerek kullanılması da değerlendirilmektedir. Çalışmanın sonuçları, ortalama mutlak hata (MAE), kök ortalama kare hatası (RMSE), F-Index ve korelasyon katsayısı (R2) kullanılarak karşılaştırılmıştır. Karşılaştırılmalar ayrıca farklı haritalar (taşkın yayılım alanı, su derinliği, hız, süre ve tehlike) kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The consequences of a dam break flood in the downstream region could be analyzed by 2-dimensional (2D) unsteady hydrodynamic models which can simulate the flow in two directions by accounting for St. Venant's or diffusion wave equations. They necessitate detailed geometric data of the study region, land cover data and dam break hydrograph. This study assesses the effects of different remote sensing geometric data in a 2D hydrodynamic flood modeling via HEC-RAS.v6. The methodology is applied to İmranlı town in Türkiye since there is a dam located upstream. The breach hydrograph is modeled with an overtopping scenario by assuming a flood having 500 years return period breaks the dam when the dam reservoir lake is full. Manning roughness values are determined using the satellite product of the ESA-WorldCover land use map. The model is tested using two Digital Surface Models (DSMs) and two Digital Elevation Models (DEMs) data: LIDAR DSM, HGM DSM, ALOS-PALSAR DEM, and SRTM DEM. High resolution LIDAR data has been used by mosaicking with other data sets since it is only available for the urbanized region. Thus, the study also assesses the effects of merging high-resolution and low-resolution data. The results are compared using Mean Absolute Error (MAE), Root Mean Square Error (RMSE), F-index, and the correlation coefficient (R2). The comparisons are also conducted with different maps (flood inundation area, water depth, velocity, duration, and hazard).