Determination and comparison of flood mitigation measures with distinct river basin characteristics
Farklı karakteristiklerdeki akarsu havzalarında taşkın tedbirlerinin belirlenmesi ve karşılaştırılması
- Tez No: 798612
- Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT KÜÇÜKALİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Sungurlu Nehri, İstanbul'un kuzeydoğusunda yer almaktadır. Sungurlu Nehri, Ağva Kasabası'nın bulunduğu yerden Karadeniz'e dökülmektedir. Bu küçük kasaba, İstanbullular için halihazırda turistik bir cazibe merkezidir ve aynı zamanda turistik faaliyetlerin artma potansiyeline sahiptir. Bu nedenle, nehir ortamındaki değişikliklerin kasaba üzerinde zararlı sosyal ve ekonomik etkileri olabilir. Bu da çalışma alanı için taşkın risk yönetiminin doğal tabanlı çözümler ile desteklenmesini bir gereklilik haline getirmektedir. Bu çalışmada Sungurlu Nehri ve Ağva İlçesi taşkın riski açısından incelenmiş ve taşkın tehlikesi olan yerler tespit edilmiştir. Çalışma alanında HEC-RAS yazılımı kullanılarak iki boyutlu hidrolik taşkın modellemesi yapılmıştır. İdarelerden temin edilen yüksek çözünürlüklü Dijital Yükseklik Modeli (DEM) verisi, hidrolojik veriler ve nehir batimetrisi bu çalışmanın doğruluğunu önemli ölçüde artırmıştır. Tehlike analizinin sonuçlarına göre sadece geleneksel, sadece doğal tabanlı ve hibrit olmak üzere üç adet taşkın tedbir senaryosu önerilmiştir. Bu senaryoların performansları ise çoklu karar verme metodu ile değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonucunda çalışma alanı için en uygun senaryonun sadece geleneksel ve hibrit çözüm olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sungurlu River is located northeastern part of İstanbul. Sungurlu River disembogue into the Black Sea where Ağva Town is located. This small town is already a tourist attraction for people from İstanbul and also has a great potential for increase in touristic attractions. Therefore, modifications in riverine environment could have detrimental social and economic impacts on the town, which makes nature-based solution (NBS) a supportive measure for flood risk management for study area. In this study, Sungurlu River and Ağva Town is analyzed in regards of flood risk and locations have flood hazard is identified. Hydraulic modelling is completed with HEC-RAS software with full two-dimensional flood modelling. High resolution LiDAR based DEM data, hydrologic data and river bathymetry are obtained from administrations, which increased the accuracy of this study significantly. As per results of the flood hazard analysis, three flood mitigation alternatives were proposed, one with traditional grey infrastructure, other one with only NBS and the last one is a hybrid solution. Performance of these alternatives were evaluated with multi-criteria analysis. As a result of the evaluation, it was concluded that the most suitable alternative for the study area is only traditional and hybrid solutions.