Çelik kafes kirişli köprülerde bayrak levhası burkulma davranışının incelenmesi
Buckling strength of gusset plate connections
  1. Tez No: 467216
  2. Yazar: NURGÜL KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER TUĞRUL TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
1950-1970 yılları arasında inşaa edilen köprülerin hedeflenen servis sürelerinin sonlarına gelinmesi sebebiyle çoğu köprüde bakım ve rehabilitasyon işlemleri uygulanması gerekmektedir. Bu nedenle çelik kafes kirişli köprü elemanlarının ve birleşim araçlarının tasarım yöntemlerinin gözden geçirilmesi ve günümüz teknolojisine uygun olarak geliştirilmesi gerekliliği doğmuştur. Çelik kafes kirişli köprülerde birleşim aracı olarak bayrak levhası birleşimi kullanılır.Bu tez kapsamında yukarıda bahsi geçen FHWA'in gerçekleştirdiği deneysel çalışmalardan faydalanarak bayrak levhası burkulma davranışı incelenmiştir.Sonuç olarak; çelik kafes kirişli köprülerde kullanılan bayrak levhası davranışı belirlenirken basitleştirme uygulanarak kolon eğrileri değil, gerçek davranışı yansıtmak amacıyla levha davranışına ait eğriler kullanılmalıdır.
Özet (Çeviri)
There are many truss bridges that were constructed between 1920 and 1970 in USA and Japan are still being used. Most of the bridges must be rectified as their planned lifetime is expired. It is possible to have longer operation times and thus less rectifications on bridges with the impromevents of the bridge components particularly.In this thesis examined regulations are: FHWA Guide which belongs to USA's Federal Road Department, AASHTO MBE 2013, CAN/CSA-S6-06 2010 regulations of Canadian Roads and Bridge Design, EN 1993-1-3 regulations of Europe and JSHB (2002) which is design regulations of the steel bridges of Japan. As the various regulations have unique methodolgy in its own form, results show that similar design curves are obtained in these regulations which make results close to each other.Post buckling strength is called the stage of the plates after they deformed due to the load it is carrying. Coldformed plates that are used in light steel constructions had been experimented and behaviours were identified analitically. Winter curve which includes residual stress and initial imperfections found in AISI has been compared with the experiment results and find a very similar curve. Also, Fukumoto and Itoh on their study of hot-rolled plates show a similar curve with Winter curve and similar residual stress and initial imperfection characteristics. In conclusion, use of curves represents plate behaviour should be a preferred approach over simplified column curves as column curves can lead to inaccurate results to experiments and real life applications.