Düzensiz betonarme yapılarda geliştirilmiş N2 metodunun uygulanması
Application of extended N2 method to irregular reinforced concrete structures
  1. Tez No: 467217
  2. Yazar: YİĞİT İNCÜCÜK
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. REŞAT ATALAY OYGUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Dünyada ve ülkemizde yaşanan birçok sarsıcı deprem felaketleri depreme dayanıklı yapı analizi ve tasarımı konusunda yapılan çalışmaları yoğunlaştırmıştır. Eşdeğer deprem yükü gibi yöntemlerin özellikle düzensiz yapılarda yetersiz kalması mühendisleri doğrusal olmayan analiz yöntemlerinin uygulanmasına itmiştir. Statik yöntemler yapı düzensizliği, modların tersinir etkileri gibi birtakım konularda yetersiz kalmasına rağmen yapının incelenmesinde en doğru sonucu veren dinamik zaman tanım alanında yapılan hesaplamalardan daha sık kullanılmaktadır. Bunun esas sebebi statik yöntemlerin daha az bilgi, tecrübe, zaman ve emek istemesidir. Yapılan çalışma kapsamında üç adet bina N2 metodu kullanılarak hedef tepe yer değiştrimeleri hesaplanmak suretiyle statik itme analizine tabi tutulmuş ardından ise geliştirilmiş N2 metodu uygulanarak elde edilen sonuçlar dinamik zaman tanım alanında yapılan hesaplarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Many shocking earthquakes have been occurred in the world and our country which intensified the studies on earthquake resistant structural analysis and design. Since methods such as equivalent static lateral force method are not sufficient for irregular structures; engineers have begun to apply nonlinear analysis methods. Although static methods are not sufficient for many cases such as structural irregularities, reversible effects of modes; still being used more often than dynamic time-history method which gives the most accurate result. The reason behind is, static methods are easy to use, and require less knowledge, experience, time and effort. In this study; firstly, static pushover analysis has been applied to the three buildings by calculating the target displacements using N2 method. Then, the extended N2 method has been applied to the same buildings. The results obtained were compared using the dynamic time-history analysis.