Evaluating the impact of floods on planning in Edirne city in terms of global climate change
Küresel ısınma açısından taşkın olaylarının Edirne ilinin planlamasına etkisinin irdelenmesi
- Tez No: 467230
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. BAŞAK DEMİREŞ ÖZKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Şehir Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu araştırma, İklim Değişikliği konusunu dikkate alarak, Edirne kentinde sel olaylarının planlama üzerindeki etkisine odaklanmayı amaçlamaktadır. Her iki konu da küresel bir karaktere sahip olmasından dolayı önem teşkil etmektedir. İklim Değişikliği, gezegenin çevresel koşullarını doğrudan etkileyen bir süreçtir. İklim Değişikliğinin en belirgin ve en çok görülen özelliği, iklim sıcaklıklarının küresel olarak artmasıdır, ancak İklim Değişikliği, çeşitli karmaşık doğal süreçlerle ilgilidir ve bu nedenle de, değişen yağış, deniz seviyesinde yükselme ve mevsimsel iklim modellerini de etkilemektedir. Aynı zamanda, İklim Değişikliği, Dünya üzerindeki belli bir yere göre çeşitlilik gösterebilir. Bu nedenle, mevcut araştırmanın en önemli bölümlerinden biri, İklim Değişikliğinin Edirne kentinde gelecekte taşkınları nasıl etkileyeceği konusuyla bağlantılıdır. Bu amaçla, araştırma, çeşitli bilimsel makalelerinin yanı sıra konuyla ilgili planlama çalışmalarını ve ilgili yayınları kapsamaktadır. Ayrıca, Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ve hidrolik modelleme kullanılarak alanda bir uygulama yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The present research aims to concentrate on the impact of flood events on planning in Edirne city considering the issue of Climate Change. Both these issues require a substantial attention, due to the fact they are not limited only to a specific area, rather they are of a global character. Climate Change is an ongoing process that directly affects environmental conditions of the planet. Even though that the most evident and commonly discussed feature of Climate Change is the global increase of climate temperatures, still Climate Change is related to a range of complicated natural processes and therefore also reflects in changing precipitation, sea level rise and seasonal weather patterns shift. At the same time, Climate Change can cause various changes according to a particular place on the Earth. Thus, one of the most important parts of the current research is tied with investigation of how Climate Change is expected to impact floods in Edirne city in future. For that purpose, the study analyzed scientific articles of various researches, as well as adaptation plans and related publications regarding the topic. Furthermore, an applied analysis is developed using the Geographical Information Systems (GIS) and hydraulic modeling.