Ayrımsal çözümleme ve bunun diğer çok değişkenli yöntemler ile ilişkisi üzerine bir çalışma
- Tez No: 4673
- Danışmanlar: PROF. DR. SONER GÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
IV ÖZET Bu çalışma, ayrımsal çözümlemenin ne olduğunu ve bunun di ğer çok değişkenli çözümleme yöntemleri ile olan ilişkile rini göstermeyi amaçlamaktadır. Birinci bölümde, konuya bir giriş yapılarak bireylerin sı nıflandırılması problemi üzerinde duruldu. İkinci bölümde, ayrımsal çözümlemenin amacı, ayrımsal çözüm leme için geliştirilmiş bazı yöntemler ve ayrımsal çözümle menin ilişkisi olduğu bazı çok değişkenli yöntemler üzerinde duruldu. Üçüncü bölümde, çalışmalar esnasında adı geçen yöntemlere ait geliştirilmiş olan bilgisayar programları tanıtılmıştır. Programların geçerliliği daha önce yapılmış olan sayısal ör nekler yardımı ile gösterilmeye çalışılmıştır. Dördüncü bölümde ise çeşitli veriler yardımı ile yöntemler karşılaştırılmış ve sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study intended to explain what the discriminant analysis is and its relationship to other multivariate methods. In the first section, an introduction was made and classification of an individual was pointed out. In the second section, the purpose of discriminant analysis, some methods of discriminating groups and classification individuals and the relationship of discriminant analysis to some multivariate methods were explained. In the third section, the computer programs about mentioned methods were prepared and introduced. The validity of programs was shown by previously calculated numerical examples In the fourth section, the methods were compared and the results were discussed.