Vibrosismik uygulamalarda sinyal kuvvetlendirme ve sweep sinyali sistemi
Signal powering and sweep choosing on vibroseismic applications
  1. Tez No: 46735
  2. Yazar: ALİ RIZA TOYGAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İBRAHİM KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
V. ÖZET Yansımalı sismik yöntemi ile yapılan hidrokarbon aramalarında sismik vibrator enerji kaynağını kullanmak son zamanlarda oldukça önem kazanmıştır. Vibrosismik yöntemin önemli parametrelerinden bir tanesi sweep sinyalidir. Sweep sinyali seçilirken çalışma yapılan sahada hedef seviyede istenen ayrımlılığı sağlayacak şekilde seçilmesine dikkat edilmelidir. Vibrosismik yöntemde yaygın bir şekilde kullanılan lineer ve lineer olmayan sweep teknikleri sismik kayıtların kalitesini artırmak bakımından oldukça önem taşımaktadır. Bu bakımdan hidrokarbon araması yapılacak sahada, hedef seviyede arzu edilen ayrımlılığı sağlayacak ve yansıma sinyallerini kuvvetlendirecek şekilde uygun sweep testleri yapılmalıdır. Bu çalışmada belirli frekans bandlarmda ve değişik sweep uzunluklarında lineer ve lineer olmayan sweep teknikleri uygulanmıştır. Bu sweeplerin atış bazında kayıtları alınıp aynı zamanda sweeplerin güç ve genlik spektrumları çizdirilerek üzerinde tartışılmıştır. Böylece çalışma yapılacak saha için en uygun parametreler seçilerek 10 km'lik bir profil boyunca parametreler uygulanıp, sismik kesiti alınmıştır. Arzu edilen hedef seviyede sismik kalitenin arttığı, yansıma sinyallerinin yatay ve düşey yönde ayrımlılığının arttığı tesbit edilmiştir. 78
Özet (Çeviri)
SUMMARY“Signal Powering and Sweep Choosing on Vibroseismic Applications”Using vibroseismic source for petroleum exploration by reflection seismic method has become important in recent years. One of the parameter of vibroseismic method is sweep signal. Sweep signal must be choosen very carefully in order to increase resolution on target horizon in the field. Linear and nonlinear sweep techniques are commonly used in vibroseismic method in order to increase the quality of seismic data. For this reasons proper sweep tests should be done to obtain necessary resolution on target horizon and to gain up the reflection signals in petreloum explorated area. In this study, several frequency bands and different sweep length used for linear and nonlinear sweeps. Shot records for each sweep and their power and amplitude spectrums were plotted and discussed. As a result, using choosen best parameters a 10 km seismic line was obtained. The seismic quality and vertical and horizontal resolution were increased on the desired target horizon. 79