Pınarhisar'da bir aile sağlığı merkezi bölgesinde yaşayan 15-49 yaş kadınlarda düşükler ve belirleyicileri
Abortions and their determinants among women between 15 and 49 years of age living in the sphere of responsibility of a primary care unit in pinarhisar
- Tez No: 515328
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YELİZ MERCAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Halk Sağlığı, Public Health
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 165
Özet
Çalışmamızda 15-49 yaş grubu kadınlarda istenmeyen gebelik ve düşük prevalanslarını belirlemek ve bunları etkileyen faktörleri saptamak amaçlanmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel tipte olan çalışma, Şubat 2017-Haziran 2017 tarihleri arasında Pınarhisar'da yürütülmüştür. 1 No'lu Aile Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı olan 15-49 yaş grubu kadınlar araştırmanın örneğini oluşturmuştur(n=326). Veriler anket formu kullanılarak yüz yüze toplanmıştır. Çözümlemede tanımlayıcı istatistikler, ki-kare, lojistik regresyon analizlerinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of our study has been to determine the prevalence of unintended pregnancies and abortions among women between the age of 15-49 and to detect factors affecting these. The study being of descriptive and cross-sectional type has been carried out between February 2017-June 2017 in Pınarhisar. Women between the age of 15-49 registered at the Primary Care Center constituted the sample of the study(n=326). The data was collected face to face using a survey form. In the data analysis were used descriptive statistical methods, Chi-Square and logistic regression analysis.