Türkiye'de konut sorunu ekseninde kamu konut politikaları: Uygulamalar, aksaklıklar ve öneriler
Public housing policies in the context of housing problem in Turkey: Implementations, challenges and recommendations
  1. Tez No: 467355
  2. Yazar: AYTEKİN BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİNHAN ELİF YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Maliye, İşletme, Public Administration, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 307
Özet
Konut sorunu temel görünümü ve boyutu itibariyle farklılık göstermesine rağmen her ülke bakımından önemli bir mesele niteliği taşımaktadır. Bu nedenle ülkeler açısından konut sorununa ilişkin kamu konut politikaları geliştirilmesi ve aktif bir vaziyette bunların uygulanması kaçınılmaz bir durum olarak ortaya çıkmaktadır. Konut sorununa ilişkin olarak uygulanan politikaların sorunun mahiyeti, ülkelerin içinde bulundukları koşullar, sahip oldukları imkânlar ve mevcut siyasi otoritenin yaklaşımı gibi etkenler çerçevesinde şekillendiği görülmektedir. Konut sorununa ilişkin olarak Türkiye'de bugüne kadar izlenmiş olan kamu konut politikalarına bakıldığında kendi içinde gerek tarihsel gerekse de kurumsal anlamda bir belirlilik, bütünlük, kararlılık ve tutarlılıktan tam anlamıyla bahsedilememektedir. Bu durum konut sorununun giderilmesine yönelik etkili bir çözüm geliştirilmesi konusunda halen önemli bir engel niteliği taşımaktadır. Bu nedenle etkili çözüm önerileri ortaya konulabilmesi adına öncelikle Türkiye'de yaşanan konut sorununun önemi ve temel sebepleri irdelenmiş, sonrasında ise bugüne kadar izlenmiş olan politikaların sonuçlarına göre eksiklikler ve aksamalar ortaya konulmuştur. Bir diğer mesele de OECD ülkelerinden bazılarında konut sorununa ilişkin olarak ön plana çıkan politika uygulamalarının içeriği ve etkileri olmuştur. Bu çalışmayla, birçok ülkede uygulanarak başarılı sonuçlar alınmış olan bazı politikaların Türkiye'de uygulanabilirliği üzerinde durulması amaçlanmaktadır. Türkiye'deki konut sorununa yönelik öneri oluşturulmasında izlenen temel yöntem ise konuyla ilgili SWOT analizi yapılmak suretiyle konut sorununun net olarak kavranarak, bunun üzerinden mevcut kamu kurum ve kuruluşları çerçevesinde uzmanlaşma ve işbirliği odaklı bir model ortaya konulması olmuştur.
Özet (Çeviri)
Although the housing problem differs in terms of its basic appearance and size, it is an important issue for each country. For this reason, the development of public housing policies related to the housing problem and the application of them in an active situation are emerging as an inevitable situation. The politics applied to the housing problem seem to be shaped by factors such as the nature of the problem, the conditions they are in, the possibilities they have and the approach of the current political authority. With regard to the public housing policies that have been followed up in Turkey for the housing problem, it is impossible to talk about the certainty, integrity, stability and consistency in itself, both historically and institutionally. This is still a major obstacle to the development of an effective solution to the housing problem. For this reason, in order to be able to put forward an effective solution proposals, the importance and basic causes of the housing problem in Turkey had been investigated and after that, deficits and obstacles were revealed according to the results of the policies which have been followed up to now. The other issue, which has been taken into consideration was the content and the effects of the implementation of the housing policies in some of the OECD countries regarding to the housing problem. This study aims to emphasize the applicability of some successful policies, which have been applied in many countries, to the housing problem in Turkey. The basic method that is followed to form a proposal for the housing problem in Turkey is to understand the housing problem with a clear SWOT analysis and put forward a model focused on specialization and cooperation within the framework of existing public institutions and organizations.