Bülent Ecevit Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde öğrenimine devam eden öğrencilerin sendika ve sendikacılığa bakış açıları: Bölümler arası karşılaştırma
Faculty of Economics and Administrastion Sciences of Bulent Ecevit University students perspectives of trade union and syndicalism: Comparision between department
  1. Tez No: 467356
  2. Yazar: ALİ İHSAN BALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Sendikalar üyelerinin haklarını korumak ve geliştirmek amacıyla kurulmuş birliklerdir ve güçlerini üyelerinden almaktadır. Endüstri ilişkilerinin en önemli aktörlerinden olan sendikalar günümüzde yaşadıkları üye kayıpları neticesinde eski güçlerinden uzaklaşmışlardır. 1980'li yıllardan sonra küreselleşme ve bilgi toplumuna geçişle birlikte sendikalar için üye sayılarını artırmak, eski güçlerini geri kazanmak oldukça zor bir hal almıştır. Karşılaşılan zorlukların üstesinden gelmek ve eski güçlerini yeniden yakalayabilmek için yaşamış oldukları üye kayıplarını telafi etmek zorundadırlar. Sendikaların yaşamış olduğu güç kaybı endüstri ilişkileri literatüründe“sendikasız endüstri ilişkileri”teorilerinin de ortaya çıkmasına neden olmuştur. Ancak sendikasız bir endüstri ilişkileri sistemi düşünmek oldukça zordur. Çünkü işçileri, işçilerin kendilerinin kurmuş oldukları birlikler olan sendikalardan başka birliklerin tam anlamıyla temsil etmesi oldukça zordur. Çalışma 1980'li yıllardan sonra sendikaların yaşamış olduğu güç kaybının nedenlerini anlatarak, geleceğin birer işçi ve işveren adayları olan öğrencilerin sendika ve sendikacılığa bakış açılarını incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda Bülent Ecevit Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde eğitimine devam eden öğrenciler çalışmanın örneklemini oluşturmuştur. Çalışma, sendikaların gelecekteki potansiyel üyelerinin sendikalar hakkında nasıl bir bakış açısına sahip olduklarını göstermesi açısından önemlidir. Çalışmada öğrencilerin; cinsiyetleri, eğitim aldıkları bölümleri, sınıfları, ailelerinde ve sosyal çevrelerinde sendikaya üye bir bireyin olmasının, sendika ve sendikacılık hakkındaki bakış açılarını nasıl etkilediği araştırılmıştır. Öğrencilerin sendika ve sendikacılığa bakış açılarının eğitim aldıkları bölümlere göre farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir. Ayrıca, genel olarak öğrencilerin sendika ve sendikacılık hakkında olumlu düşüncelere sahip oldukları belirlenmiştir. Bu açıdan çalışmanın sonuçları, sendikaların öğrenciler ile daha iyi iletişim kurmaları halinde yaşamış oldukları üye kayıplarını telafi etme şansı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Trade unions are association established with the aim of protecting and improving the rights of the members of these unions and acquire their strength from their members. Trade unions, which are one of the most significant agencies of industrial relations, moved away from their earlier strength due to the decrease in the quantity of their members nowadays. With the globalization and the transition to information society after 1980s, it became highly difficult for trade unions to increase the number of members and to recover to their earlier strength. It is compulsory for these trade unions to repair the quantity of their members for overcoming the difficulties that they face and regain their earlier strength. The loss of strength that the trade unions experienced caused to emerge“industrial relations without trade unions”theories in the literature of industrial relations. However, considering a system of industrial relations without trade unions is quite difficult since it is hardly possible that associations other than trade unions, which the employees establish themselves, stand for the employees entirely. The aim of this thesis is to investigate the perspectives of the students, who might be considered future employees and employers, on trade unions and syndicalism by explaining the reasons of strength loss of trade unions after 1980s. In accordance with this purpose, the students of the Faculty of Economics and Administration Sciences of Bulent Ecevit University constitute the samples of this study. The importance of this thesis is to demonstrate the perspectives of the potential future members of trade unions on these sort of unions. In this thesis; how the sexes of the students, the departments in which they receive their education, the years of their education and the fact that there is someone who is a member of trade unions among their families or social environments affect the perspectives of the students on trade unions and syndicalism is examined. It is found out that the perspectives of the students on trade unions and syndicalism vary according to the differences of departments the students receive their education. Additionally, it is determined that students have positive notions on trade unions and syndicalism in general. From this viewpoint, the results of this thesis demonstrate the possibility of recovering the quantity of members of trade unions on condition that these unions establish positive relations with the students.