SnO nanopartiküllerinin sentezi, karakterizasyonu ve fotokatalitik aktivitesinin incelenmesi
Synthesis, characterization and photocatalytic activities of SnO nanoparticles
  1. Tez No: 467388
  2. Yazar: MUHAMMET SARIBEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN KAMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Nanoyapıdaki metal oksitler çok iyi mekanik, optik, manyetik ve fiziksel özelliklere sahip olduklarından dolayı son zamanlarda çok fazla ilgi çekmektedirler. Bu metal oksitler arasında geniş bir bant aralığına sahip Kalay oksit (SnO) parçacıkları (Eg= 2,7-3,2 eV) katalizör, güneş hücreleri, lityum iyon bataryaları için elektrot malzemesi olarak sıklıkla kullanılan bir metal oksittir. Nanoyapıdaki metal oksitlerin sentez parametreleri değiştirilerek morfolojik yapısı, partikül boyutu ve kristal özellikleri rahatlıkla kontrol edilebilir. Bu çalışmada, SnO nanopartiküllerinin ilk kez TX-100 sürfaktantı varlığında, farklı Sn2+:TX-100 oranlarında hidrotermal sentez yöntemiyle sentezlenmesi, karakterizasyonu ve fotokatalitik aktivitesinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında, SnO nanopartikülleri farklı Sn2+:TX-100 oranlarında hidrotermal sentez yöntemiyle sentezlenmiş ve elde edilen SnO partiküllerinin yapısal karakterizasyonu için X-ışınları Difraktometrisi (XRD) ve X ışını Fotoelektron Spektrometresi (XPS), morfolojik yapısı için Geçirimli Elektron Mikroskopu (TEM) ve Taramalı Elektron mikroskopu (SEM) yöntemi, termal kararlığı için Diferansiyel Taramalı Kalorimetri (DSC) ve spektroskopik karakterizayonu için UV Difüz Reflaktans Spektroskopisi ve UV-Vis absorpsiyon spektroskopisi yöntemleri kullanılmıştır. Çalışmanın ikinci aşamasında ise, sentezlenen SnO nanopartiküllerinin, UV ışık altında ve doğal güneş ışığı altında tekstil sektöründe kullanılan Rodamin B ve Metilen Mavisi boyasının renginin gideriminde fotokatalizör olarak ilk kez kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently metal oxides nanostructures have attracted much interest because they have very good mechanical, optical, magnetic and physical properties. SnO particles, which have a wide gap band (Eg= 2,7-3,2 eV) among these metal oxides, are a metal oxide frequently used in the electrode material applications for catalysts, solar cells, lithium ion batteries. Changing synthesis parameters of metal oxides nanostructure can be controlled easily in terms of the morphology, particle size and crystalline properties In this study, for the first time in the presence of TX-100 surfactant SnO nanoparticles, different rates of Sn2+:TX-100 were aimed to be synthesized by hydrothermal method. In the first part of the study, different rates Sn2+:TX-100 were synthesized by hydrothermal synthesis and morphology of synthesized nanoparticles were investigated. Morphological and chemical structural of SnO is aimed to examine with different methods such as by using X-ray Diffraction (XRD), X-ray Photoelectron Spectroscopy (XPS), Transmission Electron Microscopy (TEM), scanning electron microscope (SEM), Differential Scanning Calorimetry (DSC), UV diffuse reflectance spectroscopy and UV-Vis absorption spectroscopy. In the second part of the study, SnO nanoparticles were used for the first time as photocatalyst under UV light and natural sunlight for the removal of Rhodamin B and Metylen Blue dyes used in the textile industry.