Karadiğin (Meram, Konya) yöresindeki Hatıp ofiyolitli karışığında yer alan amfibolitik kayaçların mineralojisi ve metamorfizma şartları
Mineralogy and metamorphism conditions of amfibolithic rocks in the complex of Hatip ophiolitic in Karadigin (Meram, Konya) region
  1. Tez No: 467389
  2. Yazar: RAZİYE MERVE KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KERİM KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Konya Bölgesi'nde Neotetis okyanusal birimleri, Geç Kretase yaşlı Hatıp Ofiyolitli Karışığı ve Çayırbağı ofiyolitleri ile temsil edilirler. Bu çalışma ile Karadiğin (Meram, Konya) Yöresi'ndeki ofiyolitli karışıkta yer alan metamorfik dilime ait metamagmatiklerin mineralojik ve petrografik karakteristiklerinin belirlenmesi ve jeotermobarometre çalışmaları ile yörede etkin bölgesel metamorfizma şartlarının tespiti ve yorumu amaçlanmıştır. Hatıp ofiyolitli karışığındaki serpantinit ve harzburjitlerin altında yer alan metamorfik dilim oldukça makaslanmıştır. Metamorfik dilim içindeki ana kayaç türleri amfibolit (% 90,3 amfibol % 4,6 albit, % 4 epidot); epidot-amfibolit (% 65,3 amfibol, % 28,47 epidot, % 5,5 albit); zoisit amfibolit (%52,2 amfibol, % 38,4 zoisit, % 7,1 albit, % 2,3 titanit) ve amfibol kuvarsittir (% 49,5 kuvars, % 28,5 amfibol, % 18 albit). Kayaçlarda genel olarak hornblend ve epidot minerallerinin varlığı ile belirginleşen nematoblastik doku hakimdir. Ancak, bazen de amfibol kuvarsitlerde olduğu gibi iri amfibol kristalleri ile karakterize olan porfiroblastik doku ortaya çıkmaktadır. Amfiboller magnezyo hornblend, pargazit ve edenit; plajiyoklaslar ise Na'ca zengin bir [Ab (93,51-99,30) An (0,0-2,52) Or (0,0-6,38)] bileşime sahiptirler. Metamagmatik kayaçlardaki jeotermobarometre çalışmaları ile yörede etkin metamorfizma şartlarının 400 – 470 oC ve 5 – 7 kbar arasında değiştiği ve dolayısıyla yeşilşist fasiyesi şartlarında bir bölgesel metamorfizmaya uğradığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the Konya region, Neotetis oceanic units are represented by the Late Cretaceous Hatıp Ophiolitic Melange and Çayırbağı ophiolites. It is aimed to determine the mineralogical and petrographic characteristics of the metamagmatic rocks in metamorphic slice of the ophiolitic melange in the Karadigin (Meram, Konya) Region and to determine the conditions of regional metamorphism prevailed in the region by geothermobarometer studies. The metamorphic slice beneath the serpentinite and harzburgites in the the ophiolitic melange is highly sheared. The main rock types in the metamorphic slice are amphibolite (amphibole 90,3%, albite 4,6%, epidote 4%); epidote-amphibolite (65,3% amphibole, 28,47% epidote, 5,5% albite); zoisite-amphibolite (amphibole 52,2%, zoisite 38,4%, albite 7,1%, titanite 2,3%) and amphibole-quartzite (quartz 49,5%, amphibole 28,5%, albite 18%). The rocks are dominated by nematoblastic texture, which is evidenced usually by the presence of hornblende and epidote minerals. However, porphyroblastic texture, which is characterized by existence of large amphibole crystals, is sometimes present, as is the case with amphibole quartzites. The amphiboles are magnesio hornblende, pargase and edenite in composition while the plagioclases have a Na-rich composition[ Ab (93,51-99,30) An (0,0-2,52) Or (0,0-6,38)]. By geothermobarometer studies, the metamorphic conditions prevailed in the region is determined to range between 400 - 470 oC and 5 - 7 kbar in metamagmatic rocks have determined that the metamorphic conditions in the region vary between 400 - 470 oC and 5 - 7 kbar, and thus undergone a regional metamorphism under the greenschist facies conditions.