Tekirdağ ili Malkara ilçesi sulama kooperatiflerinin işletmecilik yönünden incelenmesi
Investigation on the operating program of Tekirdag province, Malkara district irrigation cooperatives
- Tez No: 467393
- Danışmanlar: PROF. NİZAMETTİN ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada, Tekirdağ İli Malkara İlçesi Sulama Kooperatifleri işletmecilik yapısı ve sorunları incelenmiştir. Bu amaçla sulama sahasındaki çiftçilerle yüz yüze görüşme şeklinde anket uygulanmıştır. Araştırma Sonucunda; İlçede 8 adet sulama kooperatifi olduğu, üye sayısı ve sulama yapılan alan miktarı en fazla olan kooperatifin Karaidemir Baraj Sahası Köyleri Sulama Kooperatifi olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda seçilen Karaidemir Baraj Sahası Köyleri Sulama Kooperatifi'nin ortaklarıyla yapılan anket sonuçlarına göre; Çiftçilerin %91'i sulama suyu kalitesini bilmediğini %47'si toprağa verilecek su miktarını tahminen ve %52'si ise bitkiye bakarak belirlediğini, %68'i yağmurlama sulama sistemini kullandığını, %86'sı eğitim almadan kendi tecrübelerine göre sulama yaptığını,%71'i sulama ücretlerinin yüksek olmadığını, %51'i sulama ücretlerinin kullanılan su miktarına göre belirlenmesi gerektiğini ve %85'i kooperatifin çalışmalarından memnun olduklarını ifade etmişlerdir. Sonuç olarak araştırma alanında sulama hizmetleri konusunda; teknik, mali ve işletmecilikten kaynaklanan sorunların olduğu tespit edilmiş ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the managerial status and their problems of Irrigation Cooperative of Tekirdağ-Malkara were researched. For this purpose, face-to-face survey technique was applied to the farmers of such cooperative. There are 8 irrigation cooperatives in town, and the biggest one is irrigation cooperative of Karaidemir Dam Bank villages. In results obtained from the farmers belonging to the irrigation cooperative of Karaidemir Dam Bank, following findings were stated: 91% of the farmers had no information about the irrigation water quality, 47% of those have applied the irrigation water in accordance of their estimation, 52% of them have applied the irrigation water in accordance crop appearance, 68% of farmers have used sprinkler irrigation system, 86% of them have applied irrigation water to the crops in terms of the their past experiences (they have no information previously about irrigation), 71% of those stated that irrigation cost is relable, 51% of them thought that irrigation cost should be in accordance of volumetric basis, and the majority of the farmers (85%) have satisfied the activities performing by irrigation cooperative.