Malkara Köylere Hizmet Götürme Birliği'nin sosyo-ekonomik etkileri üzerine bir araştırma (Tekirdağ ili Malkara ilçesi örneği)
A Study, on the socio-economic impacts of Malkara county union for suplying services to villages implementations as a model on rural development in Malkara district of Tekirdağ province
  1. Tez No: 83435
  2. Yazar: NEBAHAT ATALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN YILDIRAK, PROF. DR. HASAN TATLIDİL, PROF. DR. Ö. FARUK YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi MALKARA KÖYLERE HİZMET GÖTÜRME BİRLİĞİ'NİN SOSYO EKONOMİK ETKİLERİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA (TEKİRDAĞ İLİ MALKARA İLÇESİ ÖRNEĞİ) Nebahat ATALAY Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tanm Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Nurettin YILDIRAK Jüri : Prof. Dr. Hasan TATLIDİL : Prof. Dr. Ö. Faruk YALÇIN Araştırmada Malkara Köylere Hizmet Götürme Birliği' nin (MKHGB) faaliyetleri ile bu faaliyetlerin yöredeki sosyo-ekonomik etkileri incelenmiştir. MKHGB, 1987 yılında kurulmuş olup, kırsal kalkınma için bir model olarak görülmektedir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular şu biçimde özetlenebilir; Faaliyetlerini kurulduğu tarihten beri halkın sosyal, kültürel, ekonomik refahını artırmak ve kırsal sanayi faaliyetlerini gerçekleştirmek amacında olan MKHGB' nin çalışmalarını yerinde görmek ve değerlendirmek bu araştırmanın amacıdır. MKHGB'nin bünyesinde süt soğutma merkezi, sun'i tohumlama merkezi, hayvan polikliniği gibi birimlerin yanı sıra süt fabrikası bulunmaktadır. MKHGB'nin yörede meydana getirdiği değişiklikleri incelemek amacıyla 7 köyde saha çalışması yapılmıştır. Buna göre, incelenen toplam 72 aile işletmesinde MKHGB ile meydana gelen değişiklikler şöyle sıralanabilir: Kültür ırkı süt sığırına sahip işletmelerin oranı %15,28'den %69,44'e yükselmiştir. İşletmelerin tamamında pazara yönelik süt sığırcılığı yapılmaktadır. Ailelerin %56,94'ünde gelir artışı vardır. Üretim ve gelir artışına bağlı olarak ailelerin çoğunluğu modern ahır yaptırmış, süt sağım makinesi almış ve ücretli işçi çalıştırmaya başlamıştır. Bazı eksiklikler ve sorunlara rağmen, MKHGB kırsal kalkınma konusunda başarılı çalışmalarda bulunmakta ve yörenin sosyo-ekonomik gelişmesine önemli katkılar sağlamaktadır. 1999, Sayfa 89 ANAHTAR KELİMELER Kalkınma, kırsal kalkınma, kırsal yapı, tanmsal yapı, örgütlenme, i
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis A STUDY ON THE SOCIO-ECONOMIC IMPACTS OF MALKARA COUNTY UNION FOR SUPLAYİNG SERVICES TO VILLAGES IMPLEMENTATIONS IN MALKARA DISTRICT OF TEKİRDA? PROVINCE Nebahat ATALAY Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor : Prof. Dr. Nurettin YILDIRAK Jury : Prof. Dr. Hasan TATLIDİL : Prof. Dr. Ö.Faruk YALÇIN In this research study, activities and socio-economic impacts of Malkara County Union for Suplying Services to Villages (MKHGB) in that area were examined. MKHGB was founded in 1987 and it is assumed that as a model for rural development. Findings of this research study can be summarized as follows; The purpose of this study is observing and evaluating of the MKHGB which works for increasing of socio!, economic and cultural welfare level of local people and realising rural industy activities, since it was founded. MKHGB has got different entities like; milk cooling center, artificial anseminetion center, animal clinic and a milk factory. In order to determine the affects of the MKHGB, a field study was carried out in 7 villages. The changes which caused by MKHGB in 72 family farms can be summerzed as follows; The percentage of the dairy cows owned farms increased from 15,28% to 69,44%. Dairy cows were breeding for market for all farms. There is income increasing for 56,94% of the families. Most of the families were coustructed new stables and bought new milking machine and began to hire depend on production and income increasing. In spite of some defficieneies and problems, MKHGB is succesful in rural development field and coutributing to socio-economic development of that area. 1999, Sayfa 89 KEY WORDS : Development, rural development, rural structure, agricultural structure, organisation. ii