Kaliksaren türevli QCM biyosensörlerinin hazırlanması ve kiral aminler için algılama özelliklerinin incelenmesi
Preparation of QCM biosensors with calixarene derivatives and investigation of their sensing properties of chiral amines
- Tez No: 467413
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TABAKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma, kiral kaliks[4]aren türevleri ile kaplanmış QCM biyosensörlerin hazırlanması ve seçilmiş kiral aminler (R-(+)-/S-(-)-1-feniletilamin ve R-(+)-/S-(-)-2-fenil-1-propilamin) için algılama özelliklerinin incelenmesinden oluşmaktadır. Bu amaçla, öncelikle kaplama malzemesi olarak kullanılacak kiral kaliks[4]aren türevleri sentezlenerek yapıları FT-IR ve 1H-NMR yöntemleri ile aydınlatıldı. Daha sonra bu bileşiklerin çözeltide bekletme yöntemiyle QCM kristal yüzeyine kaplanması ile elde edilen modifiye QCM biyosensörlerin seçilen kiral amin türevlerine karşı algılama özellikleri incelendi. Biyosensör – biyoanalit çiftlerinin belirlenmesinde kiral ayrım ve stokiyometrik oran değerleri bakımından iki farklı yaklaşım ile değerlendirme yapıldı. Kiral ayrım bakımından yapılan değerlendirmede, 1-feniletilamin – 10b ve 2-fenil-1-propilamin – 6a uygun çiftler olurken, stokiyometrik oran bakımından ise, 1-feniletilamin – 10d ve 2-fenil-1-propilamin – 10b uygun çiftler oldu. Daha sonra belirlenen bu çiftlerle ilgili olarak farklı parametreler çalışıldı. Algılama prosesinde H-bağı etkileşiminin önemli bir rol oynamaktadır. Böylece, hazırlanan kiral kaliks[4]aren türevlerinin kiral amin algılanmasında hem kiral ayrım hem de stokiyometrik oran açısından QCM sensörler için etkili ve verimli kaplama malzemeleri oldukları sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
This study contains preparation of chiral calix[4]arene coated QCM biosensors and investigation of their sensing properties of some chiral amines ( R-(+)-/S-(-)-1-phenylethylamine , R-(+)-/S-(-)-2-phenyl-1-propylamine). For this aim, chiral calix[4]arene derivatives,which can be used as coating material, were synthesized and their structure was characterized by FT-IR and 1H-NMR methods. Then, these compounds were coated on QCM crystal surfaces by soaking method. Thus, modified QCM biosensors with chiral calix[4]arene derivatives were obtained and their sensing properties were investigated towards selected chiral amine derivatives. In order to determine bioanalyte – biosensor pairs, it was evaluated two different approaches with respect to chiral discrimination and stoichiometric ratio. According to chiral discrimination, 1-phenylethylamine – 10b and 2-phenyl-1-propylamine – 6a were suitable pairs, while the stoichiometric ratio 1-phenylethylamine – 10d and 2-phenyl-1-propylamine – 10b were suitable pairs. After that, different parameters were studied. H-bond interaction played major role in sensing process. Thus, it was concluded that chiral calix[4]arene derivatives coated QCM sensors towards chiral amines were effective and efficient coating materials according to both chiral discrimination and stoichiometric ratio.