Potasyum ve magnezyum uygulamalarının bodur kuru fasulyenin verim ve verim unsurlarına etkisi
Effect of potassium and magnesium applications on the yield and yield factors of dwarf dry bean
- Tez No: 467412
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİT GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmanın amacı artan miktarlarda potasyum ve magnezyum uygulamalarının Karacaşehir-90 bodur kuru fasulye bitkisinin verim ve kalite unsurları üzerine etkilerini belirlemektir. Bunun için Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi'nin Çumra'daki deneme tarlasında tesadüf bloklarında 2 faktörlü faktöriyel deneme desenine göre üç tekerrürlü yürütülen denemede potasyum 0 (kontrol), 3, 6, 9 ve 12 kg.da-1 K2O ve magnezyum 0, 2, 4 ve 6 kg.da-1 MgO kullanılmıştır. Denemede magnezyum kaynağı olarak magnezyum sülfat (MgSO4.7H2O, %16 MgO ve %32 SO3) ve potasyum kaynağı olarak kullanılan potasyum nitrat (%44 K2O ve %13 N ) ekim öncesinde toprağa uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre potasyum ve magnezyum uygulamalarının fasulye bitkisinin bitki boyu, klorofil içeriği, biyolojik verimi, tane verimi, protein verimi, yaprakta potasyum ve magnezyum kapsamı üzerine etkileri istatistiki olarak önemli bulunmuştur. En yüksek tane verimi (194.9 kg.da-1) 6 kg.da-1 potasyum ile 2 kg.da-1 magnezyum, biyolojik verim (294.3 kg.da-1) 9 kg.da-1 potasyum ile 6 kg.da-1 magnezyum uygulamalarında elde edilmiştir
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effects of increasing potassium and magnesium applications on the yield and quality components of Karacaşehir-90 dwarf dry bean plant. For this, potassium 0 (control), 3, 6, 9 and 12 kg.da-1 K2O and magnesium 0, 2, 4 and 6 kg.da-1 MgO were used at three times conducted test according to the factorial test type with 2 factors for random blocks on testing site in Cumra of Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Konya Sugar Industry and Trade Inc.). In test, magnesium sulphate (MgSO4.7H2O, 16% MgO and 32% SO3) was used as magnesium source and potassium nitrate (44% K2O and 13% N) was used as potassium source. Before planting, they were applied to the soil. According to the results of the research, effects of potassium and magnesium applications on the plant height, chlorophyl content, biological yield, grain yield, protein yield, leaf potassium and magnesium content of bean plant were found to be statistically significant. The highest grain yield was obtained in (194.9 kg.da-1) 6 kg.da-1 potassium and 2 kg.da-1 magnesium. Biological yield was obtained in (294.3 kg.da-1) 9 kg.da-1 potassium and 6 kg.da-1 magnesium applications.