Buğday kök ve kökboğazı çürüklüğü hastalıklarına karşı bazı uygulamaların etkileri
The effects of some applications against wheat root and kidney critical diseases
- Tez No: 467414
- Danışmanlar: PROF. DR. NUH BOYRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma Amasya ili Toklucak köyünde 2014-2015 buğday yetiştirme döneminde yapılmıştır. Denemede İtalya orijinli sertifikalı ve sertifikasız (Esperia) ekmeklik buğday çeşidine ait tohumlar, buğday kök ve kökboğazı çürüklüğü hastalıklarına karşı ruhsatlı olan tohum ilaçları %2 Tebuconazole, 150g/l Prothioconazole + 20g/l Tebuconazole, 205.9 gr/lt Carboxin + 205.9 gr/lt Thiram, 20 g/l Triticonazole+60 g/l Prochloraz ile FeSO4, MgSO4, MnSO4 ve Hümik asit gübreleri kullanılmıştır. Buğday tohumları ilaçsız (saf halde), gübreli (FeSO4, MgSO4, MnSO4 ve hümik Asit), ilaçlı ve ilaç + gübre içeriği ile tohumlara uygulanmıştır. Uygulama işlemi ayrı kaplarda 1 kg tohum/15 ml su ile seyreltilmiş gübreler, ilaçlar ve gübre+ilaç olacak şekilde cam kavanozlarda yapılmıştır. Deneme bitki hastalıkları standart ilaç deneme metoduna göre kurulmuştur. Denemelerde hububat kök ve kökboğazı çürüklüğü hastalığı skalası doğrultusunda yaptığımız sayımlarda sertifikalı buğday tohumlarının kullanıldığı denemede kontrol parsellerindeki hastalık oranı %35.96 çıkmış, deneme değerlendirme sonuçları sertifikalı buğday tohumlarının kullanıldığı denemede gübrenin (demir sülfat+magnezyum sülfat+mangan sülfat+hümik asit) kaplı olduğu tohumlarda %46.35, sadece ilaç kullanılan tohum parsellerinde ise Tebuconazole %2'nin %69.99, Prothioconazole (150g/l) + Tebuconazole (20g/l)'ün %84.69, Carboxin (205.9 gr/lt)+Thiram (205.9 gr/lt)'ın %82.21, Triticonazole (20 g/l)+Prochloraz (60 g/l)'un %84.61 ile ilaç+gübre kaplanan tohumların kullanıldığı parsellerde Tebuconazole %2+gübre %70.80, Prothioconazole (150g/l) + Tebuconazole (20g/l)+gübre %86.41, Carboxin (205.9 gr/lt)+Thiram (205.9 gr/lt)+gübre %14.74, Triticonazole (20g/l)+Prochloraz (60g/l)+gübre %86.21 kimyasal etkiler görülmüştür. Sertifikasız buğday tohumlarının kullanıldığı denemede kontrol parsellerindeki hastalık oranı %35.96 olup, deneme değerlendirme sonuçları sertifikasız buğday tohumlarının kullanıldığı denemede gübrenin (demir sülfat+magnezyum sülfat+mangan sülfat+hümik asit) kaplı olduğu tohumlarda %42.25, sadece ilaç kullanılan tohum parsellerinde Tebuconazole %2'nin %68.63, Prothioconazole (150g/l) + Tebuconazole (20g/l)'ün %84.69, Carboxin (205.9 gr/lt)+Thiram (205.9 gr/lt)'ın %81.91, Triticonazole (20 g/l)+Prochloraz (60 g/l)'un %84.39 ve ilaç+gübre kaplanan tohumların kullanıldığı parsellerde Tebuconazole %2+gübre %69.52, Prothioconazole (150g/l)+Tebuconazole (20g/l)+gübre %84.80, Carboxin (205.9 gr/lt)+Thiram (205.9 gr/lt)+gübre %14.74, Triticonazole (20 g/l)+Prochloraz (60 g/l)+gübre %84.69 olarak biyolojik etkileri saptanmıştır. Burada Carboxin (205.9 gr/lt)+Thiram (205.9 gr/lt) ilacının sertifikalı ve sertifikasız tohumların kullanıldığı denemelerde Carboxin (205.9 gr/lt)+Thiram (205.9 gr/lt)+gübre karışımındaki fitotoksiteden dolayı verim düşüklüğü görülmüş, çiftçi şartlarında bu karışımın yapılmaması öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the wheat growing period of 2014-2015 in Toklucak village of Amasya province.In the trial, seed medicines licensed for the seeds, wheat root and root rot diseases of origin of certified and non-certified (Esperia) breadcrumbs of Italy origin, 2% Tebuconazole, 150 g / l Prothioconazole + 20 g / l Tebuconazole, 205.9 g / l Carboxin + 205.9 gr / Thiram, 20 g / l Triticonazole + 60 g / l Prochloraz with FeSO4, MgSO4, MnSO4 and Humic acid dehydrates. Wheat seeds were applied to the seeds with no medicines (pure), fertilizers (FeSO4, MgSO4, MnSO4 and humic acid), medicines and medicines + fertilizer content. The application process was carried out in glass jars such as fertilizers, medicines and fertilizers + medicines diluted with 1 kg seed / 15 ml water in separate cups. Test plant diseases were established according to the standard drug testing method. In the experiments, we found that the percentage of control parcels in the control parcels in which the certified wheat seeds were used was 35.96% and the test results showed that in the seeds where the certified wheat seeds were coated with gavrenin (iron sulphate + magnesium sulphate + manganese sulphate + humic acid) in the counts of cereal root and root rot disease scales, (75.9%), Carboxin (205.9 gr / l) and Thiram (205.9 gr / l) were found to be the most effective antioxidants in the treatment of seeds with medicinal use only, 69.99% of Tebuconazole 2%, Prothioconazole 150g / l + Tebuconazole 20g / Tebuconazole 2% + fertilizer 70.80%, Prothioconazole 150 g / l + Tebuconazole 20 g / l in the pellets where the drug + fertilizer coated seeds were used with 84.61% of Triticonazole (20 g / l) + Prochloraz (60 g / L) + fertilizer 86.41%, Carboxin (205.9 gr / l) + Thiram (205.9 gr / l) + fertilizer 14.74%, Triticonazole (20g / l) + Prochloraz (60g / l) + fertilizer 86.21% C. The disease rate of control parcels in non-certified wheat seeds was 35.96% and the results of the trial evaluation were 42.25% in seeds which were coated with gibberin (ferric sulfate + magnesium sulfate + manganese sulfate + humic acid) in the experiment of using uncertified wheat seeds, 2% in tebuconazole seeds in drug- Triticonazole (20 g / l) + Carbamide (205.9 g / l) + Thiram (205.9 g / l) 81.91%, Prothioconazole (150 g / l) + Tebuconazole Tebuconazole 2% + fertilizer 69.52%, Prothioconazole 150g / l + Tebuconazole 20g / l + fertilizer 84.80%, Carboxin (205.9 gr / l), and fertilizer coated seeds were used in 84.39% (20 g / l) + Prochloraz (60 g / l) + fertilizer (84.69%) were found to have biological effects. Experiments using certified and non-certified seeds of Carboxin (205.9 gr / l) + Thiram (205.9 gr / l) showed low yield due to phytotoxicity in Carboxin (205.9 gr / l) + Thiram (205.9 gr / l) + fertilizer mixture. It is foreseen not to mix.