Çok geniş bantlı yere nüfuz eden radar için darbe üreteci tasarımı ve benzetimi
Pulse generator design and simulation for UWB GPR
- Tez No: 467415
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN YALDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada ÇGB(Çok Geniş Bantlı) YNR(Yere Nüfuz Eden Radar) sistemleri hakkında genel bilgi verilmiştir. ÇGB YNR sistemleri için tasarlanan kısa süreli darbe üreteçlerin literatür taraması yapılmış ve incelenmiştir. Yeni tasarımlar önerilmiş benzetimi yapılmıştır. Literatürdeki çalışmalar tasarım yöntemlerine göre sınıflandırılmış ve sınıflandırılan çalışmalar tablo içerisinde karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma sonucunda darbe süresine göre veya darbe genlik seviyesine göre en başarılı olanlar incelenmiştir. Çalışmada önerilen tasarımlar başka çalışmalarda geliştirilerek kullanılabilir. Çalışma sonucunda ÇGB YNR sistemleri için ihtiyaca yönelik darbe üreteci tasarımları için temel bir kaynak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this work, it is given information about UWB (Ultra Wide Band) GPR(Ground Penetrating Radar) system. Short pulse generator is analysed and researched for UWB GPR system. New designs are proposed and simulated. Design method is perused in the literature of generator. Literature review is classified by design method and this groups is compared with each other. Then they are analysed according to good level pulse duration and pulse amplitude. This design is recommended for future studies of UWB GPR generators. Finally this work shows basic information about UWB GPR generators.