Organik güneş pillerinde yeni bir yaklaşım; üretim sırasında anti-çözücü yıkaması ile mikrofaz ayrımının iyileştirilmesi
A new approach for oganic solar cells: Improvement of microphase seperation by anti-solvent washing
  1. Tez No: 467418
  2. Yazar: SÜMEYRA BÜYÜKÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT KUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve İleri Malzemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Aktif katman olarak kullanılan [6,6]-fenil-C61-bütirik asit metil ester (PCBM) ile poli (3-heksiltiyofen) (P3HT) karışım filmleri faklı anti-çözücülere maruz bırakılarak organik güneş piller (organik fotovoltaikler, OPV) üzerinde etkileri incelenmiştir. Aynı zamanda anti-çözücüye maruz bırakılan (çözücü yıkama) P3HT:PCBM ince filmlerin morfolojileri Atomik Kuvvet Mikroskopu (AFM) tekniği ile yorumlanmıştır. Bu tez çalışması sonucunda, çözücü yıkama tekniği ile aktif tabakadaki yük taşıma mobiletisindeki değişimin yanı sıra faz ayrımını önemli ölçüde etkilediğini ortaya koymuştur. Özellikle, aktif tabaka ince filmlerini birkaç saniye süreyle çözücüye maruz bırakarak çok daha hızlı, optimum faz ayrışması gerçekleştiğini ve organik güneş pillerin pil performansını arttırdığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
We have investigated the effects of anti-solvent exposure on the properties of [6,6]-phenyl-C61-butyric acid methyl ester (PCBM) films and poly(3-hexylthiophene) P3HT/PCBM blend films employed as active layers in organic solar cell (organic photovoltaics, OPV). After anti-solvent exposure (solvent washing), the P3HT:PCBM thin films were tested for morphology with Atomic Force Microscope (AFM) technique. As a result of this thesis, this method have revealed that use of the anti-solvent on the organic active layer significantly influences the micro/nano scale morphology and phase segregation of the P3HT:PCBM thin films, as well as the charge carrier mobility. Especially, these results have indicated that optimal and much faster phase separation in the P3HT/PCBM films could be obtained simply by exposing the active layer films for a few seconds to solvent and that improves the performance of the fabricated OPV cells.