Disülfit bağlı kovalent organik polimerlerin karbondioksit adsorplama verimi
Efficient carbondioxide adsorption by disulfide-linked covalent organic polymers
- Tez No: 467419
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN AKYILDIZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Selçuk Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, CO2 tutumuna yönelik olarak yeni bir kovalent organik polimer malzeme sentezlenmiştir. Bu amaç doğrultusunda, 3 tiyol grubu içeren bir monomer (tritiyosiyanurik asit) ile katalizör kullanılmadan, ılımlı şartlar altında ve tek basamakta gerçekleştirilen polimerizasyon reaksiyonu sonucu, disülfit bağlı gözenekli polimer elde edilmiştir. Aromatik yapıdaki tiyosiyanurik asit özellikle yüksek yüzey alanı eldesine yönelik ve ayrıca amin grubun CO2 ilgisi nedeni ile kullanılmıştır. Polimerleşme, kararlılık ve gözenekli ürün oluşumu FT-IR, katı C-NMR, elementel analiz, TGA ve BET analizleri ile açıklanmıştır. 0 °C ve 25 °C sıcaklıkta, maksimum 1,2 bar CO2 basıncı altında gerçekleştirilen tutum deneyleri sonucu malzemenin düşük ve yüksek sıcaklıkta sırasıyla 0,21 mmol/g ve 0,14 mmol/g miktarda gazı tersinir olarak depolayabildiği görülmüştür. Elde edilen sonuçlar üretilen kovalent organik polimer malzemenin içerdiği amin grupları, gözenek yapısı ve çalışma koşulları ile CO2 tutumu açısından geliştirilmeye açık bir malzeme olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
A study was carried out on the production of a novel covalent organic polymer suitable for CO2 capture applications. For this purpose, a disulfide-linked porous polymer was synthesized via oxidative coupling method using trithiocyanic acid monomers. Thiocyanic acid was used due to its aromatic structure and amine groups. The polymerization reaction, thermal stability and the structure of the synthesized polymer were identified using FT-IR spectroscopy, solid C-NMR, elemental analysis, TGA and BET methods. CO2 capture experiments were performed under 1.2 bar of maximum CO2 pressure at two different temperatures, i.e. 0 °C and 25 °C. It was shown that the synthesized porous polymer can adsorb and desorp 0.21 mmol/g and 0.14 mmol/g carbondioxide reversibly at 0 °C and 25 °C, repectively. Finally, the study suggests that the synthesized porous covalent organic polymer could be used as an adsorbent for CO2 capture as it would exhibit high surface area, thermal stability and meso-porous structure.