Tüf-epoksi kompozit malzemelerin hazırlanması ve özelliklerinin incelenmesi
Preparation of tuff-epoxy composites and investigation of properties
- Tez No: 467421
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN DEVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, bazı epoksi/tüf kompozitleri hazırlanmış ve bunların özellikleri incelenmiştir. Kompozitlerde matriks olarak NPEL 128 ve NPEF 170 ticari isimli iki farklı epoksi reçinesi, dolgu maddesi olarak reçinelerin ağırlıkça % 0, 3, 5, 10, 15 oranında kimyasal bileşimi farklı olan tüfler kullanılmıştır. Ayrıca, çalışmada tüflere ek olarak, ağırlıkça % 0, 3, 5, 10, 15 oranında PEG, MEG, DEG katılarak yeni kompozit malzemeler hazırlanmıştır. Elde edilen kompozit malzemelerin karakterizasyonlarında; TGA, SEM, XRD, çekme analizi, soğuğa dayanım analizi, su sorpsiyon analizi, adhezyon, korozyon ve sertlik özellikleri incelenmiştir. Elde edilen kompozit malzemelerin adhezyon özellikleri % 90 civarında, asit-baz-tuz gibi ortamlara dayanıklı oldukları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, some epoxy/tuff composites have been prepared and their properties have been examined. In the composites, NPEL 128 and NPEF 170, which are called the name of trading, two different epoxy resins as matrix and tuff whose chemical compositions are different in the rate of % 0, 3, 5, 10, 15 in the case of weight of resins, as filler material have been used. Besides, in the study, in addition to tuff, new composite materials have been prepared by adding PEG, MEG, DEG in the rate of % 0, 3, 5, 10, 15 in the case of weight. In the characterizations of the composite materials obtained, TGA, SEM, XRD, pull analysis, cold resistance analysis, water sorption analysis, adhesion, corrosion and hardness properties have been examined. The adhesion properties of composite materials obtained, have been observed to be resistant in the environments such as acid-base-salt at around % 90.