Sungurlu'da geleneksel konut mimarisi
Traditional residance architecture of Sungurlu
  1. Tez No: 467420
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM KARACİF
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. BAHTİYAR EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
M.Ö. 1800-M.Ö. 1200 yıllarında Anadolu'da yaşayan yerli kavimlerden Hattiler Sungurlu Bölgesi'ni önemli bir yerleşim merkezi haline getirmiştir. Daha sonra ticaret yolları ve doğal sebeplerden dolayı kent merkezi yer değiştirmiştir. Osmanlı'nın son dönemlerinde ve cumhuriyetin ilk yıllarında kent merkezinde yapılan hamam,cami,saat kulesi vb. yapılarla tarihi doku bugünkü durumuna ulaşmıştır. Sivil mimarlık örneği olarak Celpciler ve Maviler Konağı ile birlikte 4 adet daha konak günümüze ulaşmıştır. Bu sivil mimarlık örneklerinin korunması ve gelecek nesillere aktarılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Hattie, one of the indigeneous tribes living in Anatolia between BC 1800-BC.1200, made an important settlement in the Sungurlu Region. Then city center was replaced because of trade routes and naturel causes. During the last decades of the Ottoman Empire and the first years of republic, reach the present situation with baths, mosques and clock towers that build in the city center. As an example of civil architecture reach today four more mansion with Celpciler and Maviler mansion. The preservation of these examples of civil architecture and handing down to the next generations is aimed.