Volkanik tüf ve perlitin bitki yetiştirme ortamı olarak bazı fiziksel ve kimyasal özelliklerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 76768
  2. Yazar: BERNA UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YENER ATAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmada ülkemizde kolay ve ucuz temin edilebilecek olan mineral substratlardan perlit ve volkanik tullerin (Riyolitik ve Bazaltik) bitki yetiştirmeye uygunluğu açısından bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri belirlenmiştir. Materyaller farklı tane büyüklüğüne ayrılarak çalışılmıştır. Tane büyüklüğü arttıkça su tutma kapasitesi, kolay alınabilir su miktarı ve su tamponlama kapasitesinin azaldığı tesbit edilmiştir. pH ve tuz miktarı bitkinin gelişimi için uygun sınırlar içindedir. Bütün bulgular değerlendirildiğinde, araştırılan materyaller içerisinde hava-su dengesi bakımından 2-6 mm Riyolitik (Beyaz) tüfün ve 0-6 mm Bazaltik (Siyah) tüfün bitki yetiştirmeye en uygun olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, main physical and chemical properties of perlite and volcanic tuffs (Rhyolitic and Basaltic) that are easily and cheaply obtainable substrates in Turkey were determined and their effect on plant growth were studied. The tuff and perlite samples were separeted into different size fractions. When the sizes of fraction increased, at the same time water retention capacity, easily available water and buffer capacities decreased. Besides pH and Electrical Conductivity values were found suitable for plant growth. All substrates, in this research when evaluated, air-water equilibrium, 2-6 mm Rhyolitic tuff and 0-6 mm Basaltic tuff were the most available for plant growth.