Termofilik mikroalg ve siyanobakterilerle remazol brilliant blue r giderimi
Bioremoval of remazol brilliant blue r by thermophilic microalgae and cyanobacteria
- Tez No: 467441
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR KOÇBERBER KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada Ayaş, Haymana ve Kızılcahamam kaplıcalarından alınan su örneklerinden izole edilen 4 farklı mikroalg ve siyanobakteri türünün (KA, KE, HA ve S9E) Remazol Brilliant Blue R (RBBR) giderimi araştırılmıştır. Mikroalg ve siyanobakterilerin RBBR biyogiderim kapasitesini belirlemek amacıyla farklı pH'larda (6, 7, 8 ve 9), artan boya (90.9 mg/L, 136.4 mg/L ve 181.8 mg/L) ve biyokütle (%10 (v/v), %20 (v/v), %30 (v/v) ve % 40 (v/v)) konsantrasyonlarında, BG11 besiyerlerinde denemeler yapılmıştır. Çalışmada, S9E suşu ile boya biyosorpsiyon denemeleri de yapılmıştır. RBBR biyosorpsiyon çalışmaları farklı pH (4, 5, 6, 7, 8 ve 9), artan RBBR (102.3 mg/L, 136.4 mg/L ve 199.1 mg/L) ve biyokütle konsantrasyonlarında (%5 (v/v), %10 (v/v), %20 (v/v), %30 (v/v) ve %40 (v/v)) gerçekleştirilmiştir. Biyogiderim çalışmaları sonucunda mikroalg ve siyanobakterilerin en yüksek giderimi pH 7'de yaptığı belirlenmiştir. Başlangıç RBBR konsantrasyonunun 181.8 mg/L olduğu ortamlarda KA, KE, HA ve S9E suşları için giderim verimleri sırasıyla %67.8, %74.8, %60.3 ve %54.5 olmuştur. Biyokütle konsantrasyonunun artışı ile RBBR gideriminin de arttığı görülmüştür. Biyosorpsiyon çalışmalarından elde edilen verilere göre S9E suşu, en yüksek giderimi %76.9 verimle pH 9'da gerçekleştirmiştir. En yüksek RBBR biyosorpsiyonu biyokütle konsantrasyonu %20 (v/v) olduğunda %78.7 olarak bulunmuştur. Tez çalışması, termofil mikroalg ve siyanobakteri suşlarının RBBR içeren atıksularda etkin bir şekilde biyolojik arıtım süreçlerinde kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, removal of Remazol Brilliant Blue R (RBBR) was investigated by four different species of microalgae and cyanobacteria (KA, KE, HA and S9E) isolated from water samples taken from Ayaş, Haymana and Kızılcahamam thermal springs. In order to determine the RBBR bioremoval capacity of microalgae and cyanobacteria, experiments were carried out in BG11 medium at different pH (6, 7, 8 and 9), increasing dye (90.9 mg/L, 136.4 mg/L and 181.8 mg/L) and biomass (10% (v/v), 20% (v/v), 30% (v/v) and 40% (v/v)) concentrations. In the study, dye biosorption experiments were also performed with S9E strain. RBBR biosorption experiments were performed at different pH (4, 5, 6, 7, 8 and 9), increasing RBBR (102.3 mg/L, 136.4 mg/L and 199.1 mg/L) and biomass concentrations (5% (v/v), 10% (v/v), 20% (v/v), 30% (v/v) and 40% (v/v)). Bioremoval studies have shown that microalgae and cyanobacteria have the highest removal at pH 7. In media with 181.8 mg/L initial RBBR concentration, removal efficiencies of KA, KE, HA and S9E strains were 67.8%, 74.8%, 60.3% and 54.5%, respectively. With an increase in biomass concentration RBBR removal also increased. According to the data obtained from biosorption experiments, S9E strain did the highest removal as 76.9% at pH 9. The highest RBBR biosorption was found as 78.7% when the biomass concentration was 20% (v/v). The thesis study has shown that thermophilic microalgae and cyanobacterium strains could be used effectively in biological treatment processes in wastewaters containing RBBR.