Termofilik anaerobik reaktörde şok sıcaklık ve organik yüklemenin meydana getirdiği etkilerin incelenmesi
  1. Tez No: 57563
  2. Yazar: GÜRDAL KANAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Bu çalışmada, ilk adım olarak mezofilik şartlarda çalışan bir anaerobik reaktörden aşı çamuru alınarak, yukanakışlı termofılik anaerobik (havasız) çamur yataklı reaktörlerin devreye alınma kademesi ve bu kademe esnasında dikkat edilmesi gereken hususlar incelenmiştir. Reaktörlerin devreye alınma işlemi tamamlandıktan sonra ise termofılik şartlarda çalışan anaerobik reaktörde, proses verimi üzerinde etkili olan şok sıcaklık ve organik yüklemenin meydana getirdiği değişimler araştırılmıştır. Aynca, şok sıcaklık ve pH değişimlerinin asidojen bakterilerin ürettiği ve metan bakterilerinin besi maddesi olarak kullandığı uçucu yağ asitlerinin konsantrasyonlarım, dolayısıyla reaktör verimini ne şekilde etkilediği ve söz konusu maddeleri parçalayan bakterilerin ne kadar süre sonunda normal hale dönebildiği incelenmiştir. Laboratuvarda kurulan ve termofılik şartlarda çalışan 7.4 L.'lik iki reaktörde yapılan deneylerin sonucunda, reaktörlerin işletilmesi esnasında uçucu yağ asitlerinin artışından dolayı pH'nın 6.5'un altına düşmesi ile verimliliğin önemli ölçüde azaldığı ve reaktörün normal hale dönmesi için uzun bir süre gerektiği saptanmıştır. Sıcaklık şokların da ise 5-10°C lik ani değişimlerde uçucu yağ asidi konsantrasyonlarında önemli bir değişim olmamıştır. Fakat şok yükleme kaldırılıp reaktör eski şartlarına döndüğünde biyogaz miktarının arttığı görülmüştür. Ayrıca, organik yükleme şoku uygulamalarında belirli bir değere kadar stabilite korunurken, hidrolik şok yapılması durumunda çamur kaçışı ve stabilite bozukluğu meydana geldiği görülmüştür. Şok yükleme veya benzeri bir nedenle stabilitesi bozulan reaktörlerde beslemenin azaltılması veya kesilerek uçucu yağ asitlerinin konsantrasyonunda düşme kaydedilene kadar beklenmesi gerektiği de saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research, effects of temperature and organic loadings shocks in process efficiency of a thermophilic anaerobic reactor were investigated. In the first stage, start-up of the reactors seeding with mesophilic bacteria was examined in the thermophilic range. Start up was succesful after one month which has some operation failure in a few days. In addition, this research works volatile fatty acids (VFA) fluctuations in the lab scale thermophilic reactors (7.4 L). VFA used as substrate for methane bacteria are produced by acidojenic activity of anaerobic bacteria but affect reactor efficiency temporarily or continuously if VFA concentrations increase, so pH decrease below 6.5. Efficiency drops down and stay in bad conditions for a time depens upon environmental changes. There was no VFA fluctuation but methane gas production drop after temperature shocks of 5-10°C has been removed. Where as, during shock loading increase, especially with a hydraulic shock, VFA increase was observed. In this case, reactor feeding should stop until digestion of inhibiting acids. Key Words : Anaerobic wastewater treatment, thermophilic, shock changes.