Örten çift yıldız sistemlerinde bazı gözlemsel bağıntılar: Uzaklık tahmininde mutlak parametreler
Some empirical relations for the eclipsing binary systems: Absolute parameters in distance estimation
- Tez No: 467440
- Danışmanlar: PROF. DR. SACİT ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Örten değişen yıldızların ışık eğrisi ve dikine hız analizleri ile sisteme ait mutlak fiziksel parametreleri büyük doğrulukla belirlenebilmektedir. Çift sisteminin mutlak parametrelerinden ise sisteme ilişkin uzaklık (dinamik paralaks) hesaplanabilmektedir. Bu çalışmada literatür taraması sonunda elde edilen toplam 152 adet ayrık ve yarı-ayrık örten çift yıldız sistemine ait trigonometrik ve dinamik yolla belirlenmiş uzaklık değerleri karşılaştırılmıştır. Bu sayede bu iki yöntem arasındaki güvenilirlik derecesi ortaya konulmuştur. Ayrıca SY Sge ve V688 Aql sistemlerine ait BVRI bantlarındaki ışık eğrisi çözümleri yapılarak, mutlak parametre seti elde edilmiş ve bu sistemler için dinamik paralaksları hesaplanmıştır. İlgili sistemler dinamik-trigonometrik paralaks bağıntısı üzerine yerleştirilmiştir. Trigonometrik ve dinamik paralaks arasında oluşturulan bu doğrusal bağıntı kullanılarak, trigonometrik yöntemin cevap veremediği uzaklıklar için örten çift sistemlere ait dinamik paralaksın uzaklık tayininde kullanılabileceği gösterilmiştir. Ayrıca ilgili bağıntı, yıldızlararası sönümleme miktarını belirlemede de kullanılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Ligth curve and radial velocity analysis of eclipsing binaries presents an opportunity to calculate very precise absolute parameters of the systems. Absolute parameters of such systems may lead to obtain distances or dynamical paralaxes to the systems. In the present thesis, total of 152 systems which composed of detached and semi-detached systems is collected from the literature to establish a correlation between trigonometric and dynamical parallaxes. The level of reliability of the corelation is discussed. Furthermore, absolute parameters obtained by light curve analysis in BVRI filters of two eclipsing systems, SY Sge and V688 Aql, are also included to improve the correlation. By using the linear relation established between trigonometric and dynamical parallaxes, it is shown that dynamical parallax deduced from absolute parameters of eclipsing binaries is a useful tool in distance estimation even up to distances for which trigonometric measurements are not able to respond. The presented correlation can also be utilized to estimate the interstellar reddening through the sources.