Yeni ferrosen sübstitüe bileşiklerin sentezi ve bazı özelliklerinin incelenmesi
New ferrocene substituted compounds and investigation of some of their specifications
  1. Tez No: 467451
  2. Yazar: HAKAN ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA ÖKTEMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Furan, benzofuran, pirimidin ve türevleri birçok doğal ürünün yapısında bulunan ve biyolojik aktif moleküllerin önemli bir kısmını oluşturan heterosiklik bileşiklerdir. Aynı zamanda bu bileşikler birçok polifonksiyonel organik bileşiğin elde edilmesinde çıkış maddesi olarak kullanılmaktadır. Bu bağlamda sentezleri önemlidir. Ferrosen metallosen sınıfında yer alan organometalik bir bileşiktir. Hem organik hem de inorganik özelliklerinin olması, yüksek termal kararlılığı, organik çözücülerde iyi çözünebilmesi, kolay sentezlenebilmesi, tersinir redoks özellikleri ferrosene olan ilgiyi son yıllarda oldukça arttırmıştır. Ferrosen içeren bileşikler homojen katalizörler, moleküler sensörler, moleküler magnetler, non-lineer optik malzemeler, sıvı kristaller ve biyosensörler olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda, ferrosen ve ferrosenyum tuzlarının yer aldıkları yapılarda antitümör aktiviteyi arttırdığı belirlenmiştir. Bu çalışmada ferrosen sübstitüe alkenler ile aktif metilen bileşiklerinin mangan(III) asetat aracılığında radikalik katılma-halkalaşma reaksiyonları gerçekleştirilmiştir. Bu reaksiyonlar sonucunda; biyolojik aktivite gösterme potansiyelindeki ferrosen içeren yeni furan, benzofuran ve pirimidin bileşikleri elde edilmiştir. Bu çalışmada ferrosen sübstitüe alkenler mangan(III) asetat aracılığındaki radikalik reaksiyonlarda ilk kez kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Furan, benzofuran and pyrimidine and their derivatives form the basic structure of many natural compounds which show wide range of biological activities. Besides, these compounds are used as substrates for the synthesis of many polyfunctional organic compounds. In this respect, their synthesis is important. Ferrocene is a metallocene, is a type of organometallic compound. In recent years, ferrocene has attracted very much attention due to the absence of both organic and inorganic properties, high thermal stability, good solubility in organic solvents, easy synthesis, reversible redox properties. Ferrocene derivatives are used as homogeneous catalysts, molecular sensors, molecular magnets, non-linear optical materials, liquid crystals and biosensors. In addition, ferrocene compounds and ferrocenium salts have strong antitumor activity. In this study, manganese(III) acetate mediated radical addition-cyclization reactions of ferrocene substituted alkenes and active methylene compounds were carried out in this study. As a result of these reactions, ferrocene substituted dihydrofuran, benzofuran and pyrimidine compounds which might have biological activity potential were obtained. The uses of ferrocen subsituted alkenes in the mangan(III) asetat mediated radical reactions will be the first example in this field.