Marmara denizi güney şelfinin yapısal unsurları
Structural elements of southern Marmara Sea shelf
- Tez No: 467475
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT KAYPAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Kuzey Anadolu Fayı'nın (KAF) Marmara Bölgesi; Kuzey, Orta ve Güney Kol olmak üzere üç ana kola ayrılmaktadır. M ≤7.4 büyüklüğündeki 1999 yılı Kocaeli depreminden bu yana yapılmakta olan sismik yansıma çalışmaları genelde Kuzey Kol üzerine odaklanmış olup, buna karşın Güney Marmara şelfi boyunca uzanan Orta Kol'un karakteristiği özellikle kıyıya yakın faylar hakkında sınırlı verilerle çalışma bulunmaktadır. Bu doktora çalışmasında; hakkında Kuzey kola göre az bilgi bulunan KAF'ın Orta Kol'u üzerindeki fay geometrilerine ve aktif tektonik özelliklerine odaklanılarak, Orta Kol boyunca elde edilen yeni çok – kanallı sismik veriler ve batimetrik veriler sunulmaktadır. Bu amaçla, 151 km sismik yansıma ve 540 km2batimetri verisi toplanmış ve incelenmiştir. Bu çalışma için 2005 – 2016 yılları arasında meydana gelmiş depremler ilksel konumlarına getirilmiştir. Çalışma kapsamında, deprem lokasyonlarının yüksek çözünürlükle elde edilebilmesi için“Deprem Çifti Algoritması”kullanılmaktadır.“Deprem Çifti Algoritması”, P ve S dalgası zaman farklarını minimize ederek depremleri gerçek yerine taşımaktadır. Bu algoritma, deprem konumlarını göreceli olarak doğru yerlerine taşımaktadır. Sonuçlar harita oluşturularak karşılaştırılmıştır. Bandırma Körfezi ve İmralı Adası arasında elde edilen yeni jeofizik ve jeolojik veriler, Marmara Denizi güney şelfi üzerindeki havzanın bir transtansiyonel havza olduğunu göstermektedir. Sismik verilerin tektonik analizleri, bu transtansiyonel havzanınKAF'ın Orta Kolu'nun parçaları olan bir seri fayın aktivitesine bağlı olarak açıldığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The North Anatolian Fault (NAF) is splited into three major branches as Northern, Central and Southern in the Marmara region. Most of the seismic reflection studies concentrated on the Northern Branch after the 1999 Kocaeli earthquake (Mw=7.4) whereas there are a few limited studies and data about characteristics of the Central Branch of the North Anatolian Fault extending along the Southern Marmara shelf. In this thesis, a new multi – channel seismic and bathymetric data are represented by focusing on fault geometries and active tectonic features on the Central Branch where there is less knowledge about it than the Northern Branch. For this purpose, 540 km2 the multibeam bathymetry and 151 km – line of seismic reflection data were acquired and interpreted. Furthermore in this study 1532 earthquakes occurred in the region between 2005 to 2016 years were relocated. In the scope of this study double difference algorithm were used to accurate defining of earthquake locations. The Double Difference algorithm was used to relocate earthquake while minimizing P and S waves time differences. This algorithm transport earthquakes relatively their true locations. Results were compared by maps of relocation. Geophysical and geological data collected between Bandırma Bay and Imralı Island indicate that basin on the Southern shelf in the Marmara Sea is a transtensional basin. Tectonic analyses of the seismic data suggests that this transtensional basin extends by depending on the activities of a series of faults which are segments of the Central Branch of NAF.