Bir ulaşım aracı olarak bisiklet ve Çorum ili kent içi ulaşımında bisiklet yolu önerisi
Transportation mode: Bycyle and bycyle route for intra urban transportation of Çorum
- Tez No: 467539
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUZAN GİRGİNKAYA AKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Şehircilik ve Bölge Planlama, Transportation, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Ulaşım günümüz kentlerinin en büyük problemlerinin başında gelmektedir. Kırdan kente yapılan göçler hızlı ve düzensiz nüfus artışları bu problemi daha da büyütmektedir. Motorlu taşıtların kullanımı da kentlerdeki artan nüfusa paralel olarak artması, gerek gürültü kirliliği gerekse hava kirliliğini beraberinde getirmektedir. Her geçen gün çözümü daha da zorlaşan ve içinden çıkılmaz bir hal alan bu duruma dur demek için alternatif ulaşım araçlarına yönelmenin gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Bu noktada sürdürülebilir bir ulaşım aracı olan bisiklet; sağlıklı, güvenli, ekonomik ve erişilebilirlik açısından ön plandadır. Bu tez kapsamında Çorum ilinin özellikleri, kent içi ulaşım altyapısı ve bisikletin kent içi ulaşımdaki rolü irdelenmiş ve sürdürülebilir bir ulaşım aracı olarak bisikletin daha etkin kullanılmasına olanak sağlaması amacıyla Çorum kenti için bisiklet yolu alternatifleri önerilmiştir. Çalışmanın amaçlarından biri de Çorum kentinin bisiklet yolu kullanımı açısından uygunluğunu irdelemek ve bu konuda farkındalık yaratmaktır.
Özet (Çeviri)
Today's cities' most important problems is that the transportation and cities struggle about the transportation problems. Rapid and irregular population growth and migrations from villages to city centers makes harder the problems. Also, rise of motor vehicle and population lead to traffic problems, air and noise pollution. Every passing day solution getting harder so it is necessary to act immediately and we should start to use alternative means of transportation. On this point, bicycle which is a sustainable, healthy, safe, economical, ecofriendly type of transportation get to the foreground. Within the scope of this thesis, The Çorum city's features, urban transportation infrastructure and the role of bicycle in urban transportation were examined. Also, Bicycle route alternatives for the city of Çorum have been proposed in order to enable the bicycle to be used more effectively. Another aims of the work is to show the appropriateness of Çorum city in terms of bicycle path usage and to raise awareness in this regard.