Çevik yöntemde iletişimin görsel araçlarla geliştirilmesi
Improvement of communication via visual tools in agile method
- Tez No: 467570
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜCEL BATU SALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Günümüzde bir projeyi başarılı kılmak yazılım geliştirmekten daha önemlidir. Müşteri gereksinimlerine karşılık vermeyen her yazılım doğru zamanda ve maliyeti aşmadan bitmiş olsa da başarılı olduğu söylenemez. Bu durumun yaşanmaması için farklı yazılım geliştirme yöntemleri bulunuyor. Çevik yöntem bunlardan biridir. Çevik yöntem temelde sabit bir planı izlemek yerine değişikliklere açık müşteriyle yakın iletişime öncelik verir. Müşteri ve geliştirme takımı etkileşimi büyük öneme sahiptir. Geliştirme sürecinde müşterinin görsel olarak yazılımın nasıl çalışacağını ve süreci anlaması, bunlara göre geri bildirimlerde bulunması zorunludur. Bu tez çalışmasında müşterinin yazılım hakkındaki bilgi ve geri dönüşünü en yüksek seviyeye çıkarabilmek için bir araç geliştirilmiştir. Müşteri yazılım ekranını görebilmekte ve herhangi bir görsel öğeyi yorumlayabilmektedir. Analist, yazılımcı, proje yöneticisi gibi farklı kullanıcılar araç içerisinde farklı yetkilere sahiptir. Bazı kullanıcılar yorum ekleyebilirken diğerleri sadece mevcut yorumları görüntüleyebilmektedir. İkinci bölümde, Çevik yöntemle ilgili literatür taramasını yer verilmiştir. Farklı yaklaşımlar incelenmiştir. Bunların eksik yönleri bulunmuş, geliştirdiğimiz araçla karşılaştırılmıştır. Üçüncü bölümde, geliştirilen Çevik aracın mimari ve akış detayları ile başarısını ölçmek için yapılan anket ve mülakat sorularına yer verilmiştir. Dördüncü bölümde, geliştirme detayları ve değerlendirme sonuçları açıklanmıştır. Son olarak, beşinci bölümde, sonuçlar yorumlanmış ve tez sonlandırılmıştır. Bu tezin amacı, müşteriye kendi ifadeleri ile projedeki her bireye düşüncelerini iletebileceği bir ortam sunmaktır. Böylece dokümantasyon azaldığı gibi somut bilgiler üzerinden proje sonuçlandırılacaktır. Geri bildirimin fazlalaşıp iletişimin hızlanmasıyla projenin başarı şansı yükselecektir. Değerlendirme sonuçlarından da gördüğümüz gibi gereksinimler ve proje arasındaki uyumsuzluklardan kaynaklanan maliyet ve zaman değişiklikleri en aza indirgenecektir.
Özet (Çeviri)
In today's world, successful completion of a project is more important than software development. A software that does not answer customer requirements cannot be considered successful even if it is completed in timely manner and within budget. To avoid such cases, various software development methods are present. Agile method is one of these. In essence, Agile method puts emphasize on close communication with customer who is open to changes rather than following a static plan. Interaction between the customer and the development team is of great importance. In development process, it is necessary that customer understands the process and how the software will work visually, as well as customer gives feedback based on that knowledge. In this thesis work, a tool is developed to maximize the knowledge and feedback of the customer about the software. Customer can observe the software screens and can comment on any visual element. Different user types such as analyst, software developer, or project manager have different permissions in the tool. Some users can add their comments while others can only view existing comments. In the second section, a literature review on Agile method is presented. Different approaches examined. Their shortcomings are provided and they are compared to the proposed tool. In the third section, architecture and flow details of the proposed tool as well as survey questions about its performance are given. In the fourth section, implementation details and evaluation results are explained. Finally, in the fifth section, these results are discussed and the thesis is concluded. Aim of this thesis is to provide a platform to the customer where they can convey their comments to each participant of the projects. Thus, documentation would be decreased whereas project would be completed based on concrete information. Success rate of projects would increase thanks to increased feedback and quick communication. As evaluation results demonstrate, cost and time changes due to incompatibility between requirements and project would be minimized.