Organik ve inorganik malzemelerle biçimlendirilmiş yazıların deney sürecindeki görsel dönüşümü ve mesaja katkısı
Visual transformation of lettering made with organic and inorganic materials in the experiment process and its contribution to the message
  1. Tez No: 765207
  2. Yazar: İLAYDA ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHTAP UYGUNGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Yazı, düşüncelerimizi ifade etmemizi sağlayan en önemli iletişim aracıdır. Olayları kayıt altına alır ve tarihe mühür gibi iz bırakır. Yazı, uygarlıkların katkılarıyla bugünkü hâlini almıştır. İnsanoğlu, çevresinde gördüğü canlı ve cansız malzemelerin biçimlerinden esinlenerek harfleri sembolize edip alfabeyi oluşturmuştur. Örneğin“A”harfinin ilk zamanlarda ters yazılmasının nedeni öküz başının biçimsel özelliklerinden gelmektedir. Günümüzde ise, deneysel bir yöntemi benimseyen sanatçı ve tasarımcılar, adeta yüzyıllar içerisinde yazı ve malzeme arasındaki ilişkiyi ters yüz etmektedirler. Yaratıcılar, yazıyı bu sefer çevrelerinde gördükleri potansiyel her malzemeden oluşturmaktadır. Bunu yapmalarındaki amaç; vermek istedikleri mesajı, malzemeye sürecin etki etmesine izin vererek anlamı güçlendirmek istemeleridir. 21. yüzyılda bir mesajın ne söylediği kadar bunu nasıl ve hangi yöntemle izleyicisine aktardığı büyük önem taşımaktadır. Çünkü insanoğlu görsel bombardıman altında yaşamını sürdürmektedir. İzleyicinin dikkatini çeken tasarımlar vermek istenilen mesajı iletebilir. Bu tez kapsamında; organik ve inorganik malzemelerle oluşturulmuş yazılara sürecin yapım ve yıkım etkilerine maruz bırakıldığı örnekler üzerinden mesaja katkısı araştırılmıştır. Uygulama projesinde,“Şehirlerde insanları bekleyen gelecekteki sıkıntılar”konusunda toplumda farkındalık uyandırmak için elde edilen harf formlarıyla afiş tasarımları gerçekleştirmiştir.
Özet (Çeviri)
Writing is the most important communication tool that allows us to express our thoughts. It records the events and leaves a mark on history like a seal. The writing has taken its present form with the contributions of civilizations. Mankind has created the alphabet by symbolizing letters, inspired by the forms of living and inanimate materials that he sees around him. For example, the reason why the letter“A”was written backwards in the early days comes from the formal characteristics of the ox head. Today, artists and designers, who adopt an experimental method, have almost turned the relationship between writing and material upside down over the centuries. This time, the creators create the text from every potential material they see around them. The purpose of doing this the message they want to convey is that they want to reinforce the meaning by allowing the process to affect the material. In the 21st century, how and with what method a message conveys it to its audience is as important as what it says. Because human beings continue their lives under visual bombardment. Designs that attract the attention of the audience can convey the desired message. Within the scope of this thesis the contribution to the message was researched through examples where the process was exposed to the effects of construction and destruction on the writings created with organic and inorganic materials. In the implementation project, he made poster designs with the letter forms obtained in order to raise awareness in the society about the“future problems waiting for people in the cities”.