Olası dalış kazalarına erken müdahale etmek amaçlı androıd tabanlı uygulama tasarımı
Android based application design for early intervention of possible diving accidents
  1. Tez No: 467571
  2. Yazar: AHMET DEMİRAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜCEL BATU SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Deniz ve Sualtı Hekimliği, Denizcilik, Science and Technology, Marine and Underwater Medicine, Marine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Dalış sporu herkes için ilgi çekici olmuştur. Kimi insan dalış yapmaya cesaret edemezken, cesareti doruklarda yaşayanlar sınır tanımaksızın derinleri keşfetmek adına daha derinlere dalmayı hayal ederler. Dalış yalnızca bir spor değildir, aynı zamanda sanayi, inşaat, denizcilik sektörünün de vaz geçilmezleri arasındadır. Günümüzde de günden güne önemi artmakta ve ilgi çekici olmaktadır. Fakat dalış yapmak insan vücudunda bazı tepkimelere yol açar. Bu tepkimeler, bilinmez ya da göz ardı edilirse sonuçları istenmeyecek şekiller alabilir. Bu tezimde de dikkatleri çekmeye çalışılan ve savunulan konu bunun üzerinedir. Öncelikle bilinç sağlamak ve dalış faaliyetinin insan fizyolojisine etkilerini anlatmak maksadıyla, dalış hastalıklarından ve olası kazalara karşı yapılması gerekenler anlatılmıştır. Ülkemizde her ne kadar dalışa olan ilgi yüksek olsa dahi dalış kazalarına olan bilinç çok azdır. Yalnızca dalıcılar için değil, sağlık kurumları açısından da bakıldığında, olası bir dalış kazasında ne yapılması gerektiği hakkında bilinç oluşmamıştır. Bu bilinci kazandırmak ve dalış kazalarında hem dalıcılara hem de acil servislere yol gösterici olmak için Android bir uygulama geliştirilmeye karar verilmiştir. Akıllı telefon sektörüne olan ilginin, ülkemizde bir hayli yaygın olması, hedef kitleye ulaşabilmekte bize yol gösterici olmuştur. Dünyanın önde gelen ülkeleri, dalış kazalarının öneminin farkına varmış ve bu kapsamda çeşitli kuruluşlara yer vermiş. Bu kuruluşlar gerek akıllı telefon uygulamalarıyla gerekse diğer sosyal iletişim kaynaklarıyla kazazedelere ulaşmaya çalışmaktadırlar. Tezin ana konusu olan uygulama geliştirme sürecinde de bu kaynaklardan ilham alınmış ve ülkemiz için öncü bir adım olacağı düşünülmüştür. Yaşanan dalış kazaları göz önünde bulundurulmuş ve dalış kazalarında zamanın önemine değinilmiştir. Ülkemizde ki hiperbarik tedavi merkezleri ve basınç odaları tespit edilerek uygulamaya dâhil edilmiştir. Profesyonel ve amatör birçok dalıcı, sağlık personeli ve hiperbarik tedavi merkezleri ile görüşülmüş, katılımları ile bir anket yapılmış ve bu anket doğrultusunda ihtiyaçlar belirlenmiştir. Sonuç olarak; dalış kazalarında kazazedelerin, mümkün olan en kısa sürede tedavi merkezlerine ulaşarak tedavinin en kısa zamanda başlaması ve dalış kazalarına karşı bilinç sağlamak amacıyla bir Android uygulama geliştirilmiş, etki alanları ve faydaları ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Diving has been engaging for everyone. While some people dare not dive, the courageous peoples dream to dive deeper in order to discover the deep without knowing the boundaries. Diving is not just a sport, it is also an indispensable part of industry, construction and shipping. The importance of diving is increasing day by day and it is interesting. But diving leads to some reactions in the human body. These reactions, if unknown or ignored, can take shapes that will not be desired. The subject which is tried to attract attention and defended in this thesis is in respect to this. First of all, to provide awareness and to explain the effects of diving on human physiology, diving diseases and possible accidents must be explained. Although there is a high interest in diving in our country, there is little awareness of dive accidents. Not only for the divers, but also for the healthcare institutions, there is no consciousness about what to do in a possible diving accidents. Decided to develop an Android application in order to gain this conscious and to be a guide to both divers and emergency services in diving accidents. The leading countries of the world have recognized the importance of diving accidents and have included various organizations in this context. These organizations are trying to reach victims through smartphone applications or other social communication resources. The application development process, which is the main topic of the thesis, was also inspired by these sources and was thought to be a pioneering step for our country. Diving accidents have been taken into consideration and the importance of time has been mentioned in diving accidents. Hyperbaric treatment centers and pressure chambers in our country were identified and included in the application. Many professional and amateur divers, health personnel and hyperbaric treatment centers were interviewed, a survey was conducted with their participation and the needs were determined in line with this survey. As a result; An Android application has been developed, domains and benefits to help victims of diving accidents reach treatment centers as soon as possible, to start treatment as soon as and to raise awareness of diving accidents.