Konut alanlarının dönüşümünde kullanıcı katılımı: Emek Mahallesi örneği
- Tez No: 467574
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESLİHAN AYDIN YÖNET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Kentsel mekanlar, zaman içerisinde yaşanan tüm sosyal, ekonomik, politik değişimlerden önemli ölçüde etkilenir. Değişimlerin etkisiyle kentler; hızlı nüfus artışı, düzensiz yapılaşma gibi sorunlarla yüzleşmenin yanı sıra, bir yandan da doğal afetlerin tehdidi altında kalmaktadırlar. Etkilendiği dinamikler ve yaşadığı sorunlar nedeni ile 20. yy. kentleri, kentlinin gereksinimini karşılayamaz duruma gelmiştir. Bu yüzden kentlerin ekonomik, sosyal ve fiziksel problemlerine çözüm getirmek açısından kentsel dönüşüm kaçınılmaz bir süreçtir. Kentsel dönüşüm, dünyada ve ülkemizde, kentlerin dengeli ve sağlıklı bir şekilde gelişimini sağlamak amacı ile yerel yönetimlerin en önemli gündem maddeleri arasında yer almaktadır. Türkiye'de de kentsel dönüşüm kavramı son yıllarda yoğun bir şekilde tartışılan; özellikle siyasilerin gündemlerinden düşürmediği bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada, son yıllarda ülkemizde öne çıkan ve kavram karmaşasının yaşandığı kentsel dönüşüm kavramı kuramsal olarak açıklanmış, kentsel dönüşüm boyutları ve müdahaleleri irdelenmiştir. Dönüşüm uygulama alanları içerisinde çok karmaşık ve en sorunlu alan olan konut alanlarında kentsel dönüşüm yaklaşımlarını ve bu süreç içinde yaşanan uygulama sorunları analiz edilerek, neden sonuç çerçevesinde Türkiye'de ve Dünya'da uygulanan kentsel dönüşüm uygulama örneklerine yer verilmiştir. Son bölümde, gelişim bölgesinde yer alan Milas ilçesine bağlı Emek Mahallesi'nde, olası kentsel dönüşüm yaklaşımına yönelik yerel halkın görüşlerinin araştırıldığı alan çalışması yapılıp, yerel halkın görüşleri alınarak sonuçları değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmeler ve yapılan literatür araştırmaları ışığında sonuç olarak; konut alanlarında kentsel dönüşüm sürecinin merkezine insan konulması, ve insan odaklı bir dönüşüm yapılması gerekliliğinin önemine dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
Urban spaces are significantly affected by all the social, economic, and political changes. Cities, with the effect of these changes, not only confront with rapid population growth and unplanned construction; but also they remain under the threat of natural disasters. Due to the being affected by the dynamics and the problems encountered, 20th century cities have become inadequate to meet urban needs. For this reason“urban transformation”is an inevitable process, as a solution for the economical, social and physical problems. Urban transformation has been among the most important agendas of the local authorities in order to provide a balanced and healthy development for cities not only in Turkey but also in the world as well. In recent years, the concept of urban transformation has been intensely debated in Turkey, particularly it is a concept that takes a great part in the political agenda. In this study, the conceptual confusion on urban transformation which has risen in recent years has been explained academically and its extents and the ways it is implemented have been examined. Examples of urban transformations in Turkey and the world are given, by analyzing the approaches of urban transformation and the problems during its practice in residential areas which are the most complicated and problematic ones. In the last section, in the Emek neighborhood of the Milas district of Muğla province, which has rapidly let in immigrants, a field study of the opinions of the local people regarding the possible urban transformation approach was conducted and the results were evaluated. Finally, thoughts of people living in Emek village, the village established on the historical remains, in the Milas town of Muğla province were asked and results were reviewed and examined. As a result of these assessments in the light of the literature research; It's emphasized that transformation process in urban residential areas should focus on human, and people-oriented transformations should be performed.