Pamuklarda zararlılara karşı kullanılan bazı insektisitlerin chrysoperla carnea (stephi) (neuroptera: chrysopidae) concinella septempunctata l. (coleoptera: coccinellidae) ve encarsia formosa gah. (Hymenoptera:....
- Tez No: 46759
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞENİZ KISMALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
57 ÖZET Pamukta ekimden hasada kadar bir çok böcek türü zarar yapmaktadır. Böceklerin yaptığı zararlar nedeniyle üründe her yıl tahminlere göre % 30 - 40 kayıp meydana gelmektedir. Pamukta hastalık, zararlı ve yabancı otlara karşı yoğun olarak kullanılan kimyasal mücadele yönteminin doğal dengeyi bozduğu, yeni zararlıların epidemilerine yol açtığı, çevreyi kirlettiği ve girdileri önemli ölçüde arttırdığı bilinmektedir. Bu nedenle, pamukta bulunan zararlılara karşı kullanılan ilaçların pamuktaki zararlıların doğal düşmanlarına etkilerinin araştırılması ve en düşük olanlarını saptanması bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Böylece modern bitki koruma çalışmalarının özünü teşkil eden entegre mücadele programlarına veri hazırlanması amaçlanmıştır. Gerek üretim çalışmaları, gerekse ilaç denemeleri 25 ± 1 °C sıcaklık, % 60 ± 10 orantılı nem ve günde 16 saat ışıklı periyodun bulunduuuğu klima odalarında gerçekleştirilmiştir. Chıysoperla carnea (Steph.)'nın üretiminde larvaların besini olarak Ephestia kuehniella Zell. yumurtaları kullanılmıştır. Coccineila septempunctata L.'nın üretiminde ise besin olarak Acyrthosiphon pisum (Harr.) nimf ve erginleri kullanılmıştır. Ayrıca parazitoit Encarsia Formosa Gah.'nın üretimi laboratuvarda yetiştirilen Trialeurodes vaporariorum (West.) üzerinde yürütülmüştür. Pakistan'da pamuk zararlılarına karşı en çok kullanılan ve kullanım payları toplam % 61.13 olan 10 ayrı etkili madde grubuna ait 10 insektisit seçilerek denemelerde kullanılmıştır. Bunlar dimethoate, formothion, malathion, methamidophos, monocrotophos, triazophos, endosulfan, cypermethrin, deltamethrin ve L-cyhalothrin denemelerde kullanılmıştır. Chıysoperla carnea (Steph.) ve Coccineila septempunctata L.'nın tüm gelişme dönemlerine, Encarsia formosa Gah.'nın ise pupa ve ergin dönemlerine 20. gün süreyle etkileri saptanmıştır. Test sonuçları IOBC çalışma grubunun önerdiği standarda göz önünde tutularak değerlendirilmiş ve ilaçlar etki oranlarına göre 1 = % 50 > (etkisiz), 2 = % 50 - 79 (az etkili), 3 = % 80 - 99 (orta derecede etkili), 4 = % 99 < (çok etkili) olmak üzere dört grup içinde toplanmıştır.58 Elde edilen sonuçlara göre denemede yer alan 10 insektisitten endosulfan, cypermethrin, dimethoate, formothion, deltamethrin ve L-cyhalothrin Chrysoperla carnea (Steph.)'nın hemen tüm gelişme dönemlerine IOBC standartlarına göre etkisiz bulunmuştur. Malathion ve methamidophos'un larva dönemlerine az etkili olduğu belirlenmiştir. Diğer insektisitler genellikle yüksek etkiye sahip ilaçlar olarak saptanmıştır. İnsektisitlerin Coccimella septempunctata L.'ya etkileri incelendiğinde, endosulfan, cypermethrin ve deltamethrin düşük etkili ilaçlar olarak saptanmıştır. Diğer insektisitler ise çok etkili, yani zehirli bulunmuştur. Denemelerde kullanılan insektisitlerin tümünün Encarsia formosa Gah.'nın erginlerine yüksek derecede etkili olduğu saptanmıştır. Ancak sadece endosulfan ve dimethoate E. formosa'nın larva ve pupa dönemlerine az etkili olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
59 SUMMARY STUDIES ON THE EFFECTS OF THE INSECTICIDES USED AGAINST COTTON PESTS ON Chrysoperla carnea (Steph.) (Neuroptera : Chrysopidae), Coccinella septempunctata L.(Coleoptera : Coccinellidae) AND Encarsia formosa Gah. (Hymenoptera : Aphelinidae). Cotton is of vital importance to the economy of Pakistan. Internationally, Pakistan ranks fourth in area and production and has been an important exporter of raw cotton. The cotton crop is attacked by many insects, diseases and weeds. The losses due to the pest attack varies from 30 to 40 % depending upon the intensity of the attack. Insecticides still perform an important role in integrated pest management (IPM) strategies and several cropping patterns are mainly dependent on chemical control for the suppression of the pest population. Since most of the insecticides are of a non-selective nature, they also affect beneficial insects and disturb the natural balance and environmental pollution. Many pests have developed resistance to the insecticides. Thus, for the integration of biological control with chemical control, it is important to know the effect of various insecticides on the useful insects. However, only limited information is available on the relative toxicities of insecticides to insect pests and their natural enemies and this makes the selection of insecticides suitable for integrated pest management difficult. The predators green lacewing Chrysoperla carnea (Steph.), ladybeetle Coccinella septempunctata L. and the parasitic wasp Encarsia formosa Gah. play a significant role in the natural control and are also active in cotton fields. A substantial amount of insecticides are used on crops, it is necessary to have information on the impact of various insecticides on these beneficial insects, so that the chemicals which combine efficient pest control with minimum adverse effect on natural enemies can be favoured in IPM programmes. Keeping this in view, studies were conducted to find the60 side effects of insecticides on Chrysoperla carnea (Steph.), Coccinella septempunctata L. and Encarsia formosa Gah. in laboratory. MATERIALS AND METHODS The experiments were carried out during 1992-1994 in the Biological Laboratory, Department of Plant Protection, Faculty of Agriculture, Ege University, İzmir. ! The insecticides tested in this study were selected from those registered by the Ministry of Agriculture and Food, Government of Pakistan and which are commonly used for the control of cotton pests. Table 3 displays the details regarding the various formulation used, the prescribed field application rates and concentrations tested. Rearing of insects 1. Ephestia kuehniella Zell. The Mediterranean flour moth Ephestia kuehniella Zell. were mass-reared on 2 parts of wheat flour, 2 parts of corn flour and one part of crushed ground nuts. These ingredients were put into plastic containers of height 28 cm and then infested with the eggs of E. kuehniella. The containers were placed in a controlled room temperature of 25 ± 1 °C and 60 ± 10 % relative humidity, to allow the Ephestia larvae to invade the flour, develop and pupate. After six weeks the emerging moths were collected daily. These moths were released into plastic cages, whose bottoms consist of an iron mesh. Each cage was put into another plastic container, where the eggs were collected at the bottom. These eggs were used as host (food) for the larvae of Chrysoperla carnea (Steph.). 2. Acyrthosiphon pisum Harr. Pea aphids Acyrthosiphon pisum Harr. were reared on broad bean sprouts Vicia faba minor in a controlled temperature room. The broad beans were grown in