Ahşap pencere üretiminin Türkiye'deki problemleri ve çözüm önerileri
The Problems and effective solution of production wood windows used in Turkey
  1. Tez No: 3381
  2. Yazar: MEHMET ORHAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RAMAZAN ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
AHŞAP PENCERE ÜRETİMİNİN TÜRKİYE'DEKİ PROBLEMLERİ ve ÇÖZÜM ÖNERİLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Mehmet ORHAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1988 ÖZ Bu çalışmada; yapıların dış çevre ile ilişkisinde önemli bir yeri olan ve özellikle aydınlatma, havalan dırma açısından önem arzeden pencere doğramalarının, ül kemiz genelindeki üretim problemlerinin araştırılması a- maçlanmıştır. Çalışmada anket, mülakat ve gözlem metod- ları uygulanmış ve özellikle malzeme, yapım, kalite kont rol, standardizasyon ve doğramanın korunması ile ilgili problemlerin tesbitine çalışılmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen bulgular değerlendi rilmiş ve Türkiye genelinde pencere doğraması ile ilgili problemlerin çözümüne; malzemenin niteliğine uygun kulla nılmasının ve malzeme kalitesinin artırılması, imalatçı ların teknik bilgilerinin geliştirilmesi, kalite kontrol unsurlarının yerine getirilmesi, koruma tedbirlerinin a- lınması hususlarında öneriler getirilmesine çalışılmış tır.
Özet (Çeviri)
II THE PROBLEMS AND EFFECTIVE SOLUTION OF PRODUCTION WOOD WINDOWS USED IN TURKEY ( M.Sc. Thesis) Mehmet ORHAN GAZÎ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1988 ABSTRACT The study is based on; to find out the problems and solutions factors of production wood windows used in Turkey. In the investigation, questionnaire, discus sions and negotiations are commendated for some samples are overhauld. Fundamental problems above, material,. production, quality-control, standardization and protec tion concerning, are fixed. As a result urges are advised below; usage congruent material to it^s specification, to train self producer, to measure the products against external process, pro tection concerning of the effective solution.