Ağaçişleri-mobilya endüstrisinde seri üretim hatlarının oluşturulmasına ilişkin araştırmalar
  1. Tez No: 4691
  2. Yazar: İBRAHİM BAYKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
IX ÖZET İçinde bulunduğumuz çağın en önemli sorunlarından birisi de bilindiği gibi doğanın sınırlı kaynaklarından en iyi bir şe kilde yararlanma yollarını aramaktır. Her endüstri alanında olduğu gibi ağaçişleri-mobilya endüst risinde hizmet veya kâr amacıyla kurulan her işletmede esas amaç verimliliktir. Verimliliğin ana ilkesi, maliyeti düşü rüp, üretimi artırma olanaklarının yaratılması olduğuna göre; bu tez çalışmasının temelini ülkemiz ağaçişleri-mobilya endüs trisinde seri üretim teknikleri ile verimliliğin artırılma sına ilişkin araştırmalar oluşturmaktadır. Bilindiği üzere ağaç ve mobilya, ilk uygarlık çağlarında ol duğu gibi günümüzde de en çok ihtiyaç duyulan unsurlardan dır. Böylesine önemli ve çok sayıda bir girdi gereci olan ağacın bütün üretim hatlarını bir tek araştırmada belirt mek olanaksızdır. Bu araştırmada ağaçişleri-mobilya endüs- risinde en çok üretilen ürünlerin seri üretim teknikleri incelenmiştir. Ne yazık ki, ülkemizde 1970 yılından bu yana gelişme göste ren ağaçişleri-mobilya endüstrisinde seri üretim konusu ile ilgili bir kaç araştırma dışında yeterli bir araştır maya raslanılmamaktadır. Konu ile ilgili üretim yapan bazı kuruluşların seri üretime yönelmeleri ise talep artışları nın itici etkinliğinden kaynaklanmaktadır.Ill Bu nedenle, Tou araştırmanın temel yöntemi yakın zamanda kesikli üretimden seri üretime yönelen işletmelerin fiili durumlarının yerinde incelenmesiyle oluşturulmuş tur. Bu araştırma ile ağaçişleri-mo'bilya endüstrisinde seri üretimin gerekliliği ve oluşturulmasına ilişkin teknik kriterlerin üretimdeki önemi ve kurulması düşünülen hatlardan en iyi bir şekilde yararlanma yolları incelen miştir.
Özet (Çeviri)
XV SUMMARY As konwn, one of the most important problems of our age is to seek ways to make“best use of the limited resources of the nature. As in all industries, the main purpose of every enterprise established in Wood-Working and furniture industry for the purpose of rendering service and making profit, is productivity. Since the principal objective of productivity is to reduce the costs and to create possibilities for the enhancement of production, present thesis is based on a research into the enhancement of productivity and the techniques employed in the mass production involved in the Wood-Working and furniture industry in thes country. As known, vwoden products and furniture are in high demand today as the were in the arly ages of civilization. It is impossible to describe in a single study all of the important Wood-Working production techniques relating to the most commonly produced items of the Wood-Y/orking and furniture industry. unfortunately, with the exception of a few studies on the subject of mass production in Y/ood-Working and furniture industry, which has recorded a considerable development since 1970, there are no comprehensive studies on the matter. The motivating effect of increase in demands caused certain enterprises engaged in this occupation to adopt mass production.V Therefore, the main method used in present work was ”based on the spot investigation of actual situation of the enterprises who recently adapted mass production. Present study makes a research of the necessity of mass- production in Wood-Working and furniture industry, and the importance of the technical criteria pertaining to the formation of mass production and the hest ways to make optimum use of production lines projected for erection.