Kimyasal banyo yöntemi ile farklı sıcaklıklarda cu2znsns4 tozlarının üretilmesi ve karekterizasyonu
Production and characterization of cu2znsns4 powders at different temperatures with chemical bath method
  1. Tez No: 467600
  2. Yazar: NEZAHAT CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜNYAMİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Yapılan tez çalışmasında, 0.06M CuCl2, 0.03M SnCl2, 0.03M ZnCl2 ve 0.12M Na2S bileşikleri kullanılarak, farklı sıcaklıklarda (60, 70, 80 ve 90 °C) Kimyasal Banyo Yöntemi ile Cu2ZnSnS4 (CZTS) toz üretimi yapılmıştır. CZTS tozları oluştuktan sonra, 500°C de 0.5 ve 2.0 gr kükürt ile tavlanmıştır. Tavsız ve tavlı tozların, yapısal özellikleri için XRD ve Raman Analizi yapılmıştır. Özellikle 500 °C de 0.5 gr kükürt ile yapılan tavlamanın Raman analizinde, CZTS piklerinin şiddetlerinde artışlar gözlenmiştir.CZTS ile ilgili ilk defa bir toz üretimi gerçekleştiğinden elde edilen pik değerlerininliteratürdeki ince filmlerin değerleri ile uyumlu olduğu görülmüştür. CZTS ile birlikte ikincil bileşiklerde fark edilmiştir. Toz içerisinde bulunan elementlerin, atomik ağırlıkları için EDAX analizi yapılmıştır. Mikro boyutlarda, tozların görünümü SEM ile sağlanmıştır. Tozların bant aralık değerleri de, UV-vis Spektometresi ile ölçüldü. CZTS bant aralığının ve bazı ikincil fazların bant aralık değerlerinin, daha önceki çalışmalarla aynı olduğu gözlenmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, Cu2ZnSnS4(CZTS) powder was produced by the Chemical Bath Method method at different temperatures (60 , 70 , 80 and 90 ° C) using 0.06M CuCl2, 0.03M SnCl2, 0.03M ZnCl2 and 0.12M Na2S compounds. After the CZTS powders are formed, they are annealed at 500 ° C with 0.5 and 2.0 gr of sulfur. XRD and Raman analyzes were carried out for the structural properties of as-grown and annealed powders. Raman analysis of annealed powders with 0.5 gr sulfur at 500 ° C in particular showed increase in the intensity of CZTS peaks. It has been seen that the peak values obtained for the first time in CZTS with the method of dust production are consistent with the values of the thin films in the literature. It was noticed that secondary compounds were also produced with the CZTS. EDAX analysis was performed for the atomic weights of the elements in the powder. In micro dimensions, the appearance of the powders was provided with SEM. The band gap values of the powders were also measured with the UV-vis Spectrometer. It has been observed that the band gap values of the CZTS and some secondary phases are in good agreement with the previous studies.