Organik olarak yetiştirilen pamuk çeşitlerinin azot gereksiniminin belirlenmesi
Determination of the nitrogen requirement of organically grown cotton varities
- Tez No: 467610
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma, 2012 yılında, Hatay ili Kırıkhan ilçesine bağlı İncirli köyünde, organik olarak yetiştirilen pamuk çeşitlerinin azot gereksinimlerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Deneme, tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme deseninde, çeşitler ana parsellere, azot düzeyleri alt parsellere gelecek şekilde, 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Denemede, Gossypium hirsutum L. türüne ait BA119, Flash BA525 pamuk çeşitleri kullanılmış ve farklı organik azot dozları (0, 6, 12, 18 ve 24 kg/da) uygulanmıştır. Araştırma sonucunda organik azot uygulamalarının incelenen özelliklerden, çırçır randımanı hariç, ilk meyve dalı boğum sayısı, bitki boyu, odun dalı sayısı, meyve dalı sayısı, koza sayısı, koza kütlü ağırlığı, erkencilik oranı, kütlü pamuk verimi, 100 tohum ağırlığı, lif verimi değerlerinde istatistiki olarak artış sağladığı saptanmıştır. En yüksek erkencilik oranı, kütlü pamuk verimi ve lif verimi dekara 18 kg azot uygulamasından elde edilmiştir. Erkencilik bakımından BA 119 en erkenci çeşit, verim ve verim öğeleri bakımından ise en verimli çeşit orta geççi BA 525 tespit edilmiştir. Verim ve verim öğeleri bakımından, genel olarak bütün çeşitlerin 18 kg azot uygulamasından en yüksek değerler verdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in 2012 to determine the nitrogen requirements of organically grown cotton varieties in Incirli village of Kırıkhan district of Hatay province. The experiment has been performed as three replications in accordance with split plots experimental design, with varieties plotted in main plot and nitrogen levels plotted in subpaths. In the experiment, BA119, Flash BA525 cotton varieties of Gossypium hirsutum L. were used and different doses of organic nitrogen (0, 6, 12, 18 and 24 kg /da) were applied. As a result of the research, it was determined that organic nitrogen applications increased statistically in the node number of the first fruit branch, plant height, number of monopodial branch, number of sympodial branch, the number of boll per plant, boll weight, earliness rate, seed cotton yield, 100 seed weight, fiber yield values from characteristics examined except ginning outturn. The highest earliness rate, seed cotton yield and fiber yield were obtained from 18 kg nitrogen application per decare. BA 119 was the earliest variety in terms of earliness and moderate BA 525 was the most productive variety in terms of yield and yield components. In terms of yield and yield parameters, it was found that all varieties gave the highest values in 18 kg nitrogen application.